Marković: Crna Gora živi sveopštu institucionalnu krizu
Podijeli vijest

Marković: Crna Gora živi sveopštu institucionalnu krizu

Iako nam je Evropska unija otvorila vrata za prijem, mi „sami sebi pravimo problem“

Autor:
Aktuelno
Izvor: RTNK
5. feb 2025 u 19:04

U Crnoj Gori se gaze principi i standardi koji su zasnovani na davno uspostavljenim pravilima demokratije, a sve zbog odbrane vlasti i privilegija po svaku cijenu, pa nam se zbog toga i dešavaju problemi oko formiranja vlasti na lokalnom nivou, smatra Duško Marković, lider Stranke evropskog progresa. Za Televiziju Nikšić i emisiju Kontakt, Marković kaže da nikada nije bilo ovakvog sukoba vlasti i opozicije, na političkoj sceni Crne Gore, što nije dobro ni za građane ni državu koja želi da bude članica Evropske unije.

„Uvijek je odnos vlasti i opozicije u Crnoj Gori bio specifičan i težak, ali ovakve krize i odnosa nije bilo. Crna Gora živi tešku sveopštu institucionalnu krizu, čiji je najznačajniji dio, sa možda najtežim posljedicama, parlamentarna kriza. U parlamentu je posljednjih mjeseci oštar sukob vlasti i opozicije, koji je rezultirao blokadom skupštine od starne opozicije, a kulminirao protjerivanjem poslanika opozicije iz parlamenta kaznenom mjerom predsjendika Skupštine. To dosada nijesmo imali prilike da vidimo u Crnoj Gori. To nije dobra poruka ni građanima, a ni državi, kao kandidiatu za EU“, ističe Marković.

Kaže da već duže vrijeme imamo situaciju koja nije „adekvatna potrebama drave i građana- stalne konfrotacije, sukobe i česte promjene u rukovodstvu policije i ANB, nedostatak kadra i u sektoru bezbjednosti i sudstvu“ doveli su do opšte nesigurnosti i krize. Marković smatra da je bolje da sami rješavamo svoje probleme jer kao društvo „takav potencijal i imamo“.

Komentarišući situaciju na lokalnim nivou, gdje nakon izbora imamo višemjesečne pregovore, i situaciju da se lako ne formira vlast, Marković kaže da se mora poštovati dogovor većine „koji može biti sa dva različita politička pola, ali tako nije u praksi“.

„Kod nas ako tu vlast ne može da formira aktuelna državna većina, onda nema vlasti, već blokade u tim lokalnim samopuravama. U Šavniku skoro tri godine Vlada i država ne mogu da sprovedu izbore. U Andrijevici je bila kriza od nekoliko mjeseci. Dva puta su ponavljani izbori u Budvi. Došlo se do vlasti na onakav način i mislim da onako formirana vlast sa onakvom političkom podjelom i karakterom političkih aktera neće donijeti Budvi nikakvu stabilnost, niti novi progres. U Kotoru je najteža situacija, tamo ne može da se formira vlast, a zaposleni neće moći da primaju zarade. To je sve iz raloga odbrane vlasti i privilegija po svaku cijenu. Ne poštuju se demokratski principi i standardi da bi onaj koji ima većinu trebalo da preuzme odgovornost za vršenje vlasti, bez obzira šta ko mislio o njemu. Od 2020. godine je uspostavljena mantra vlasti, a to je da tridesetoavgustovska većina mora biti vlast u svakoj opštini“, kaže on.

Iako nam je Evropska unija otvorila vrata za prijem, mi „sami sebi pravimo problem“.

„Zamislite zemlju koja želi da 2026. bude u evropskom parlamentu, a skoro 40 poslanika protjera iz svog parlamenta. Šta god bio razlog za to, to znači da mi nemamo sposobnost nutrašnjeg dijaloga niti izgrađenu političku kulturu. To je nemoguće jer se u parlamentu dešavaju ključne stvari za evropsku integraciju. Mi se u Crnoj Gori još cijepamo i dijelimo po različitim šavovima, tako da ne vjerujem u taj datum za članstvoo Crne Gore u EU. Smatram i da povratak Donalda Trampa na čelo SAD več ima geopolitičkih posljedica. Doći će do ozbiljnih poremećaja ekonomije EU, time i ekonomije Zapadnog Balkana pa i Crne Gore. To će izazavati i ozboljne političke probleme, a Evropa će tražiti odgovor na to, neku vrstu unutrašnje konsolidacije. Vidimo sve češće i poruke evropskih lidera da se pripremaju za odgovor Americi, što je direktna konfrotacija, što ne odgovara demokratskom i slobodnom svijetu, a posebno ne malim državama“, zaključuje Marković.

Duško Marković
Izvor: RTNK
5. feb 2025 u 19:04

Komentari (4)

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Ukoliko ste pravilno upisali komentar dobićete potvrdu da je isti primljen za administriranje. Aktuelno.me zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima ne odražavaju stavove redakcije Aktuelno.me.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
M Mnemk_neregistrovani
06.02.2025. 10:24

Nekadašnji “veliki prijatelj” Đukanovića, čovjek koji je vršio najznačajnije funkcije u državi kao što su: direktor Anb, predsjednik Vlade CG. Čovjek koji misli da će eventualnim ulaskom u parlament izbjeći sud istorije i pravde, umjesto da uživa u penzionerskim danima, želi da se bavi politikom. Kao prvo svi veliki prijatelji Đukanovića su kao i Marković, da ih sve ne nabrajamo, drugo Marković će kad tad morati odgovarati jer je sa kumovima i prijateljima i zemljacima iz Mojkovca bio zadužen za unutrašnju i vanjsku politiku CG, šurovao je sa sotonom i vlasnicima Vijesti – što se i sada vidi, bio je i nadležan da spriječi ulazak Srba, posrbica, kriminalaca, popova i litijanja po CG. Nikakvo osnivanje partije ga neće zaštititi od svega navedenog.Bićem mu stavljeno na teret uništenje ove države i institucija, kao čovjeku koji je lošim kadriranjem, rukovođenjem Vladom,doveo do uništenja svega crnogorskog, a time i indirektno doveo četnike na vlasti i sve što radi,radi protiv CG iDPS i M.đ

7
0
v vienna_neregistrovani
06.02.2025. 09:18

Ova vlada ima kljucnu odgovornost , ali dijalog je neophodan. Čini se da u Crnoj Gori i dalje neki politički akteri nastoje da "pale i zare" društvenom scenom, a to samo stvara dodatnu podelu. Ako Marković zaista želi biti konstruktivan, mora prestati da se fokusira samo na kritike, već i da ponudi konkretne predloge za rešavanje institucionalnih problema. Prepoznavanje grešaka je samo prvi korak; pravi test je spremnost na akciju.

1
0
v vienna_neregistrovani
06.02.2025. 09:10

Tekst gosp.Markovića, bivšeg premijera Crne Gore, koji trenutno vodi sopstvenu političku stranku, u kojem se kritikuje trenutna institucionalna kriza u Crnoj Gori, zaslužuje pažnju. Iako je njegov osvrt na ozbiljnost aktuelne političke situacije opravdan, važno je istaći da nije moguće zanemariti njegovu odgovornost za stanje u kojem se zemlja nalazi. Kao bivši član DPS-a, te ključni akter u prethodnim vladama, gospodin Marković je bio deo sistema koji je, u velikoj meri, oblikovao političke i institucionalne tokove Crne Gore. U tom kontekstu, kritika aktuelnih vlasti, bez prepoznavanja sopstvenih grešaka ili odgovornosti za nastalu situaciju, može se interpretirati kao pokušaj skretanja pažnje sa njegove uloge u prethodnim administracijama. Iako su problemi sa institucionalnom krizom u Crnoj Gori višeslojni i kompleksni, jasna je potreba za transparentnim priznanjem odgovornosti svih političkih aktera, uključujući i gospodina Markovića.

1
0
B Bobo Zeković_neregistrovani
06.02.2025. 08:58

Crnoj Gori nijesu problem podjele. One su prirodni dio ljudi. "Pa i Bog je stvorio svijet, napravivši bezbroj podjela." Svojstvena ljudima je podjela na ZLE I DOBRE. Ni to nije strašno! Pored zlica, ostali mogu da žive. Nepodnošljivo za čovjeka je kad ZLI OĆE DA OVLADAJU, NEOGRANIČENO I NEZAUSTAVLJIVO ostalim ljudima, i kada sistematski rade na ubijanju i pljačkanju, onih koji nijesu kao oni. E, u Crnoj Gori, na djelu je takva podjela. SRPSKI FAŠISTI oće na svaki način da unište Crnogorce i Crnogorke, ostale Crnogorske narode. Javljaju se političke partije koje ka hoće da riješe ovaj problem. Rješavaju ga tako što teže da uspostave "građansko" društvo, navodno "bez podjela". i gle čuda, u toj zamisli Crnogorci i Crnogorke nestaju potpuno, kao da nijesu građani Crne Gore. Crna Gora nestaje, uz ispriku da će to ove partije sa Srpskim fašistima riješiti dijalogom. Gospodin Marković, kao DPS, je, sa tom tezom vodiljom žestoko pao, a CG sa njim. Crnogorce danas prate strašne nesreće!

1
0
POLITIKA