Lopes Domenek: Crna Gora jedina zemlja kandidat s perspektivom da postane član 2030.
Podijeli vijest

Lopes Domenek: Crna Gora jedina zemlja kandidat s perspektivom da postane član 2030.

Analitičarka EPC Berta Lopes Domenek vjeruje da je Crna Gora ''jedina zemlja kandidat s perspektivom da uđe u članstvo 2030. kada bi proširivanje moglo da se ostvari prema mišljenju predsjednika Evropskog savjeta Šarla Mišela''
27. maj 2024 u 20:48

Dok čelnici Njemačke i Francuske, Olaf Šolc i Emanuel Makron, danas razmatraju kako što prije ugraditi Ukrajinu, a potom i susjede u Evropsku uniju, pojedini politički analitičari u Briselu smatraju da će to biti “najteže proširivanje u istoriji EU”.

Hose Ignasio Toreblanka iz Evropskog savjeta za međunarodne poslove (ECFR), čije mišljenje u izvještaju iz Brisela prenosi španska novinska agencija EFE, velike teškoće vidi u činjenici da se „ne zna kada će biti okončan rat u Ukrajini, ni pod kakvim uslovima“ i u tome što „ostaje nepoznanica koji dio ukrajinske teritorije će ući u EU i da li se ratni sukob može potom ponovo razbuktati“.

EFE navodi i da je „u toku rasprava o proširivanju EU, uključujući francusko-njemački plan da se stvori Unija u više brzina, ustrojena na četiri koncentrična kruga“, dok „briselske laboratorije ideja Evropski centar za politike (EPC) i Centar za evropsku političku strategiju (CEPS) predlažu varijantu proširivanja u četiri etape“.

Analitičarka EPC Berta Lopes Domenek vjeruje da je Crna Gora „jedina zemlja kandidat s perspektivom da uđe u članstvo 2030. kada bi proširivanje moglo da se ostvari prema mišljenju predsjednika Evropskog savjeta Šarla Mišela.

U izveštaju se navodi da je rat u Ukrajini podstakao geopolitički interes EU za prijem novih članica, kao i stavovi Toreblanke da Moldavija ima veoma slabe izglede, a da je „uzdržan kad je riječ o mogućnosti učlanjivanja zemalja Zapadnog Balkana, pošto pregovori s njima traju već tri decenije od raspada bivše Jugoslavije“.

Berta Lopes i Toreblanka su takođe „ubijeđeni da će politička težina koju krajnja desnica dobija u EU ugroziti proces proširenja, kako zbog predstojećih izbora za Evropski parlament, tako i zbog njenog ulaska u sve veći broj vlada članica Unije“.

Oni navode da krajnje desni poslanici i političari to mogu da učine „ne zato što su proruski, već prevashodno zato što se zalažu za jačanje samostalnosti država (članica EU)“ i da „otud mogu da zakoče produbljivanje unutrašnjih struktura Unije“, što je preduslov za proširivanje.

Španska novinska agencija navodi da Belgija, predsjedavajuća EU, želi da u junu budu otvoreni pristupni pregovori sa Kijevom i Kišinjevom, i dodaje da „tri diplomatska izvora koje je konsultovala smatraju to izvodljivim, ali priznaju da je Mađarska, glavni saveznik Moskve u Briselu, i dalje uzdržana, dok članice Unije moraju jednoglasno da usvoje takvu odluku“.

Crna Gora proširenje Evropska unija EU
27. maj 2024 u 20:48

Komentari (0)

Za sada nema komentara na ovaj članak. Budite prvi da započnete diskusiju!

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Ukoliko ste pravilno upisali komentar dobićete potvrdu da je isti primljen za administriranje. Aktuelno.me zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima ne odražavaju stavove redakcije Aktuelno.me.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
POLITIKA