Lideri EU odavno nijesu bili ovako pozitivni ka prijemu novih članica, Crna Gora želi da izgradi sistem
Podijeli vijest

Lideri EU odavno nijesu bili ovako pozitivni ka prijemu novih članica, Crna Gora želi da izgradi sistem

Spajić je povodom ovog panela na X mreži napisao da Crna Gora sprovodi EU reforme, ne zbog drugih, već zbog sebe

22. jan 2025 u 21:07

Proces proširenja je politički motivisan i odavno lideri zemalja EU nijesu bili tako pozitivni za prijem novih kandidata, otkrio je hrvatski premijer Andrej Plenković, tokom panela u Davosu na kom je učestvovao i predsjednik Vlade Crne Gore, Milojko Spajić.

Još jedna je to jasna poruka da je Evropska unija spremna da prihvati kandidate, koji ispune uslove iz pregovaračkih poglavlja, te da je ovo istorijska šansa i za Crnu Goru.

„Lideri u Savjetu EU pozitivno gledaju na proces proširenja i moram reći da odavno nijesam vidio takav stav u odnosu na prihvatanje novih članova“, kazao je premijer Plenković i dodao da lideri u Crnoj Gori i Ukrajini, sigurno ne bi voljeli da se produži period bez prijema novih članica.

„Ne bi ni mi to voljeli. Kada premijer Crne Gore kaže da oni žele da završe pregovore do 2026. naravno da to podržavamo i da ćemo ih gurati da uspiju na tom putu, ali oni moraju da isporuče rezultate i to se jedino broji, jer oko osnovnih vrijednosti EU, nema pregovora“, nadovezala se evropska komesarka za proširenje, Marta Kos.

Predsjednik Vlade Crne Gore je naglasio da proces proširenja, nije proces nadmetanja između kandidata, jer je na kraju uspjeh zasnovan na ostvarenim rezultatima.

„Crna Gora u ovom procesu ne gleda druge, mi želimo samo da budemo bolji nego što smo bili juče. Da se reformišemo, popravimo odnose sa zemljama Evropske unije, da dovedemo više turista iz tih država, kako bi i oni svjedočili da je Crna Gora spremna da bude 28. članica“, naglasio je Spajić.

Istakao je da je ovo dvosmjeran proces i mislim da imaju svi benefite, i kandidati i zemlje članice, naročito jer se pregovori zasnivaju na usvajanju zajedničkih vrijednosti.

“Želimo da ispunimo zahtjeve zbog nas, jer želimo da budemo bolje društvo u demokratskom smislu, da imamo efikasnije institucije. To želimo da postignemo kroz ovaj proces – da izgradimo sistem.“, kazao je Spajić.

Ukrajina se nada da bi tokom 2025. mogla da otvori dva klastera poglavlja, a smatraju da to diktira i geopolitička situacija.

„Evropska unija mora da raste, bez procesa proširenja EU projekat ne može da bude zaokružen i potpun“, riječi su ministra vanjskih poslova Ukrajine, Andrija Sibihe. U tom kontekstu komesarka Kos je zaključila da bi iz ugla proširenja, ova godina mogla da bude najsupješnija u istoriji Evropske unije.

Spajić je povodom ovog panela na X mreži napisao da Crna Gora sprovodi EU reforme, ne zbog drugih, već zbog sebe.

“Uprkos limitiranim administrativnim kapacitetima, imamo samopouzdanje u svoje mogućnosti, i pobjednički mentalitet – te se ne poredimo sa drugima već samo sa sobom od juče!”, kazao je Spajić.

EU Davos Milojko Spajić
22. jan 2025 u 21:07

Komentari (0)

Za sada nema komentara na ovaj članak. Budite prvi da započnete diskusiju!

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Ukoliko ste pravilno upisali komentar dobićete potvrdu da je isti primljen za administriranje. Aktuelno.me zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima ne odražavaju stavove redakcije Aktuelno.me.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
POLITIKA