Program Crnogorske građanske akcije (CGA) za Podgoricu je podijeljen na tri dijela, od kojih se prvi odnosi na 12 stavki koje se mogu ostvariti za jednu budžetsku godinu, bez značajnih ulaganja, dakle Odmah! Drugi dio se odnosi prvenstveno na započete i nedovršene infrastrukturne investicije. Treći dio, najznačajniji, odnosi se na zdravstvene, obrazovno-vaspitne i kulturne ustanove2; navodi se u saopštenju CGA koje potpisuje Milica Laličić.
Saopštenje prenosimo integralno:
Sada ćemo govoriti samo o prvom dijelu od 12 stavki, od kojih 8 od njih ne iziskuju ni jedan euro ulaganja. Potrebno je samo pokrenuti administraciju Glavnog grada. Ajmo da uradimo ono što je do nas! Odmah! Da nam nije vazda neko drugi kriv! Slijedi prvi dio programa CGA u 12 ostvarivih stavki, za narednih 12 mjeseci:
1. Javno–privatna partnerstva (Gradska mala preduzeća) – u vlasništvu Glavnog grada. Vrijedne Podgoričanke i Podgoričani će upravljati poslovanjem, a Glavni grad kao vlasnik će obezbijediti svu potrebnu logistiku i plasman proizvoda. Proizvodi će se plasirati na teritoriji Podgorice po povoljnim cijenama (pelet, riba, voće, povrće, med, mliječni proizvodi…).
2. Čišćenje korita rijeke Mareze koje je izbetonirano čitavom dužinom oko 9 kilometara. Danas – devastirano i zatrpano smećem. Sjutra – sport, rekreacija, ribnjaci, ekologija, atrakcija, turizam, navodnjavanje. To je samo dio sadržaja koji nam može pružiti „zaboravljena“ rijeka Mareza.
3. Društvena sindikalna mreža Glavnog grada je potreba! Uporno se zaboravljaju oni kojima je pomoć najpotrebnija. Društveno-socijalno odgovornom ekonomijom malih preduzeća, „mreža“ će obezbijediti neophodna sredstva, do kućnog praga, onima kojima je to potrebno. To je obaveza grada. Budi odgovoran! Pruži pomoć!
4. „Kućni“ geodeta Glavnog grada je obaveza, kako bi grad brinuo o svojoj infrastrukturi! Projektom „Kućni“ geodeta, Glavni grad mora obezbijediti besplatnu uslugu geodetskih premjera svih onih parcela koje se graniče sa javnim putevima. Ovim ćemo postići da zajedno, bez ulaganja, imamo trasirane i široke puteve.
5. Odvoz i zabrana paljenja (ne)organskog otpada u prvih 5 urbanističkih zona! Glavni grad prvo mora obezbijediti pravovremeni odvoz otpada, na poziv bilo kojeg stanovnika Podgorice. Jedini uslov je prilazni put do lokacije. Organski otpad će se prerađivati za izradu peleta, a neorganski odlagati na predviđena mjesta. Paljenjem otpada trujemo svoj vazduh i za to moraju slijediti sankcije.
6. Uređenje terena oko rijeke Morače – Neodgovoran odnos gradskih vlasti i pojedinih koncesionara, doveo je do toga da nam Morača često liči na niz deponija. Uz pomoć našeg programa, za 12 mjeseci, devastirana mjesta biće vraćena u svoj prirodni ambijent. Lokacije će biti turističke destinacije i parkovi prirode, za rekreaciju i boravak u prirodi.
7. STOP zgradama bez parkinga – Odavno je bilo vrijeme da se zabrani izgradnja zgrada bez dovoljnog broja parking mjesta. ODMAH treba donijeti ovu odluku! Sa druge strane, neophodno je obezbijediti svim stanarima da imaju svoje parking mjesto, uz brzu izgradnju montažnih garaža. Ne smiju se kažnjavati građani, ako im Grad nije obezbijedio njihovo parking mjesto!
8. Boljim radom semafora smanjujemo gužve – Činjenica je da na nekim pozicijama pješak treba trčeći da pređe ulicu. Pametnijim regulisanjem sistema semafora, sa postojećom opremom, uvođenjem „uslovnih skretanja desno“ smanjile bi se značajno saobraćajne gužve. Ko se čeka?
9. Panoramski putevi – Ćemovsko polje i „autobioskopi“ – Okolna brda su prirodni bedemi i vidikovci. Uređeni panoramski putevi, šetališta i biciklističke staze su nam na 15-tak minuta od centra grada. Ćemovsko polje je danas zapostavljeni prostor, pun izgorjelih panjeva i slijepih staza. Sa nama će biti zelena, čista površina, sa lokacijama predviđenim za autobioskope.
10. Podzemni kontejneri u prve 2 gradske zone – Ovo programsko rješenje ima višestruke benefite: bolja higijena, uklanjanje neprijatnih mirisa, problem pasa lutalica, veći kapaciteti za odlaganje smeća, ljepši ambijent za življenje. Pražnjenje podzemnih kontejnera u noćnim satima, smanjiće saobraćajne gužve i osloboditi dodatna vozila za pražnjenje otvorenih kontejnera.
11. Autobus na „klik“ – Danas autobusi saobraćaju neredovno, ponekad saobraćaju na svaka 2 sata, a često građani ne znaju jesu li autobusi „došli ili pošli“. Autobus na „klik“ daje informacije o vremenu dolaska odabranog autobusa, kao i link za praćenje biranog autobusa. Ovo je početno slovo u svakoj brošuri turističke organizacije razvijenog grada. Benefiti su višestruki!
12. Recikliranje i postavljanje „reciklomata“ je standard, kojim se postiže da se svaki dio otpada reciklira i iskoristi, preradi i plasira na tržište kao sirovina ili gotov proizvod. Pravimo mobilijar za parkove, tipske čunove za Skadarsko jezero, opremu za škole i vrtiće… Mreža reciklomata će obezbijediti benefite u gradskom prevozu, parking servisu, mobilnim operaterima i slično.