Ko­li­ko je isti­nit film „Bru­ta­li­sta”
Podijeli vijest

Ko­li­ko je isti­nit film „Bru­ta­li­sta”

„Bru­ta­li­sta” (Oskar za naj­bo­ljeg glum­ca – Ej­dri­jen Bro­di, ko­ji igra To­ta – naj­bo­lju fo­to­gra­fi­ju i naj­bo­lju ori­gi­nal­nu mu­zi­ku, prim. red.) upr­kos svom isto­rij­skom okru­že­nju, pred­sta­vlja fik­tiv­nu pri­ču

Autor:
Aktuelno
Izvor: Blic
20. mart 2025 u 22:46
Foto: indiewire.com

Lik La­sla To­ta za­sno­van je na ne­ko­li­ko ključ­nih je­vrej­skih umjet­ni­ka bru­ta­li­stič­kog po­kre­ta ko­ji su na­pu­sti­li Evro­pu prije Dru­gog svjet­skog ra­ta i ni­su do­ži­vje­li Ho­lo­ka­ust. Me­đu nji­ma su Esto­nac Luj Kan, Mis van der Roe i, po­seb­no, Mar­sel Bro­jer.

Ka­da je La­slo Tot pr­vi put ugle­dao nju­jor­ški Kip slo­bo­de u po­čet­noj sce­ni fil­ma „Bru­ta­li­sta” Brej­di­ja Kor­be­ta, bio je okre­nut na­o­pač­ke. Go­di­na je 1947. i Tot, ma­đar­sko-je­vrej­ski ar­hi­tek­ta ko­ji je pre­ži­vio Ho­lo­ka­ust, sti­gao je da za­poč­ne no­vi ži­vot u SAD. Či­ni se da je kip okre­nut na­o­pač­ke sa­mo zbog To­to­vog ne­zgod­nog ugla gle­da­nja, ali vi­zu­el­na in­ver­zi­ja ame­rič­ke isto­rij­ske tač­ke do­bro­do­šli­ce za imi­gran­te upo­zo­ra­va da ovaj film ni­je pri­ča o uspje­šnom ostva­re­nju ame­rič­kog sna.

„Bru­ta­li­sta” (Oskar za naj­bo­ljeg glum­ca – Ej­dri­jen Bro­di, ko­ji igra To­ta – naj­bo­lju fo­to­gra­fi­ju i naj­bo­lju ori­gi­nal­nu mu­zi­ku, prim. red.) upr­kos svom isto­rij­skom okru­že­nju, pred­sta­vlja fik­tiv­nu pri­ču. Tot, ko­ji je pre­ži­vio stra­ho­te kon­cen­tra­ci­o­nog lo­go­ra Bu­hen­vald, bio je na­sil­no odvo­jen od svo­je že­ne Er­že­bet (Fe­li­si­ti Džons) to­kom ra­ta i ga­ji na­du da će mu se i ona pri­dru­ži­ti. U svo­joj pred­rat­noj ka­ri­je­ri bio je sjaj­ni stu­dent Ba­u­ha­u­sa u Nje­mač­koj i ar­hi­tek­ta mo­der­ni­stič­kih jav­nih zgra­da u Bu­dim­pe­šti. Ali To­to­ve na­de da će iz­gra­di­ti no­vi ži­vot u ta­ko­zva­noj ze­mlji mo­guć­no­sti ilu­zor­ne su.

Na­kon što je ra­dio kao fi­zič­ki rad­nik, pro­na­la­zi po­kro­vi­te­lja u pred­u­zet­ni­ku iz Pen­sil­va­ni­je Ha­ri­so­nu Li­ju van Bu­re­nu (Gaj Pirs), ko­ji mu na­ru­ču­je iz­grad­nju ve­li­kog spo­me­ni­ka, ali To­tu po­sta­je sve ja­sni­je da je on je­vrej­ski aut­saj­der u ovom ru­ral­nom bije­lom pro­te­stant­skom dru­štvu. Po­ro­di­ca Van Bu­ren ga mal­tre­ti­ra emo­ci­o­nal­no, a u jed­noj uža­snoj sce­ni i fi­zič­ki. „Mi te to­le­ri­še­mo”, ka­že po­dru­glji­vo Van Bu­re­nov sin pre­da­tor Ha­ri (Džo Al­vin) ar­hi­tek­ti, na­vo­de­ći To­ta da u raz­go­vo­ru sa že­nom u oča­ja­nju za­klju­či: „Ne že­le nas ov­dje.”

Kon­cept ame­rič­kog sna pr­vi put je po­pu­la­ri­zo­vao pi­sac Džejms Tra­slou Adams 1931. go­di­ne na vr­hun­cu Ve­li­ke de­pre­si­je. Ide­al je da u SAD sva­ko ima slo­bo­du i pri­li­ku da stvo­ri bo­lji ži­vot za se­be, ali Kor­bet, i sam Ame­ri­ka­nac, u svom fil­mu od tri i po sa­ta raz­bi­ja tu ide­ju. „Ame­rič­ki mit je ne­što što se ne de­mi­sti­fi­ku­je če­sto, po­seb­no u ova­kvoj baj­ci o ’do­la­sku u Ame­ri­ku’ ko­ju smo vi­đa­li ka­ko se po­na­vlja”, ka­že Kor­bet za Bi-Bi-Si. „Da­kle, mi­slio sam da je va­žno, čak i u na­ra­tiv­nom smi­slu, po­nu­di­ti pri­ču ko­ja po­či­nje na po­zna­toj te­ri­to­ri­ji, ali ko­ja za­vr­ša­va na ma­lo po­zna­tim mje­sti­ma.”

To­to­va bor­ba da iz­gra­di ne­što traj­no i isti­ni­to što od­go­va­ra nje­go­voj vi­zi­ji, pri­ka­za­na u „Bru­ta­li­sti”, me­ta­fo­ra je za sve umjet­ni­ke, uklju­ču­ju­ći i sa­mog Kor­be­ta. Au­tor je raz­ra­đi­vao film se­dam go­di­na sa spi­sa­te­lji­com i part­ner­kom Mo­nom Fa­stvold, a na ovo­go­di­šnjoj do­dje­li na­gra­de Zlat­ni glo­bus odr­žao je stra­stve­ni go­vor u ko­jem je ape­lo­vao na re­ži­se­re da za­dr­že kre­a­tiv­nu kon­tro­lu nad svo­jim fil­mo­vi­ma. Ali Kor­bet je re­kao da je, in­spi­ri­san ar­hi­tek­ton­skim po­kre­tom bru­ta­li­zmom iz pe­de­se­tih, ta­ko­đe imao na­mje­ru da na­pra­vi me­ta­fo­ru o to­me ka­ko is­ku­stvo imi­gran­ta mo­že bi­ti pa­ra­lel­no sa umjet­nič­kom bor­bom.

„Film go­vo­ri o to­me ka­ko umjet­nič­ko is­ku­stvo i is­ku­stvo imi­gran­ta idu no­gu uz no­gu, što zna­či da, ge­ne­ral­no, ako se ne­ko pre­se­li u ne­ko pri­grad­sko na­se­lje u Ame­ri­ci, a ne iz­gle­da kao svi dru­gi – zbog bo­je ko­že ili zbog svo­jih vje­ro­va­nja ili tra­di­ci­je – svi že­le da od­ba­ce”, iz­ja­vio je Kor­bet za „Ho­li­vud re­por­ter”. „Sa bru­ta­li­zmom pe­de­se­tih, ka­da su lju­di po­di­za­li ove spo­me­ni­ke, mno­gi­ma se ja­vlja­la že­lja da ih od­mah sru­še... Bru­ta­li­stič­ka ar­hi­tek­tu­ra je re­pre­zent ne­če­ga što lju­di ne raz­u­mi­ju i što že­le da sru­še i iz­lo­me.”

Ge­ne­ra­cij­ska tra­u­ma

Ovaj ar­hi­tek­ton­ski stil ko­ji je na­stao u Ve­li­koj Bri­ta­ni­ji pe­de­se­tih go­di­na, po­znat po svo­jim be­ton­skim kon­struk­ci­ja­ma, gru­bim tek­stu­ra­ma i ge­o­me­trij­skim for­ma­ma, na­dah­nuo je kre­a­ci­ju Kor­be­ta i Fa­stvol­do­ve, je­vrej­skog imi­gran­ta La­sla To­ta, ko­ji sav svoj bol od Ho­lo­ka­u­sta pre­ta­če u po­ku­ša­je da ostva­ri gi­gant­ski spo­me­nik u no­voj ze­mlji ko­ja ga ne pri­hva­ta.

Kor­bet ka­že da vje­ru­je da po­sto­ji ve­za iz­me­đu po­slije­rat­ne psi­ho­lo­gi­je i ar­hi­tek­tu­re. „Mi­slio sam... Mi­slim da je vrije­me za film o bru­ta­li­zmu”, ka­že Kor­bet za Bi-Bi-Si. „Či­tao sam mno­go na ovu te­mu, a po­sto­ji i iz­van­red­na knji­ga aka­de­mi­ka Žan-Luj Ko­e­na pod na­zi­vom ’Ar­hi­tek­tu­ra i uni­for­ma’, ko­ja za­i­sta pre­i­spi­tu­je od­nos iz­me­đu po­slije­rat­ne psi­ho­lo­gi­je i po­slije­rat­ne ar­hi­tek­tu­re, i na­či­ne na ko­je su ma­te­ri­ja­li ko­ji su raz­vi­ja­ni za ži­vot to­kom ra­ta na kra­ju ugra­đe­ni u mno­ge od ovih zgra­da pe­de­se­tih go­di­na.”

Kor­bet ima je­vrej­sko po­rije­klo pre­ko maj­ke, ali ka­da ga je ne­dav­no „The Je­wish Chro­nic­le” pi­tao da li je film od­raz ra­stu­ćeg an­ti­se­mi­ti­zma, od­go­vo­rio je: „Film go­vo­ri o ge­ne­ra­cij­skoj tra­u­mi... Is­ku­stvo imi­gran­ta je uglav­nom uni­ver­zal­no. Ne znam ni­ko­ga ko­ga to ni­je po­go­di­lo ili či­ju po­ro­di­cu to ni­je po­go­di­lo, na ovaj ili onaj na­čin.”

Raz­log za­što je od­lu­čio da na­pra­vi svo­ju pri­ču o ma­đar­skom Je­vre­ji­nu bio je, ka­že, da dâ svo­je­vr­sni omaž ču­ve­noj ško­li Ba­u­ha­us, ko­ju je dva­de­se­tih u Vaj­mar­skoj Nje­mač­koj osno­vao Val­ter Gro­pi­jus i u ko­joj su se po­ja­vi­le mno­ge ide­je u ve­zi sa bru­ta­li­stič­kom ar­hi­tek­tu­rom. „U ško­li Ba­u­ha­us, prije ne­go što su je na­ci­sti za­tvo­ri­li 1933. go­di­ne, pre­te­žno su bi­li Je­vre­ji iz cen­tral­ne i is­toč­ne Evro­pe”, ob­ja­šnja­va Kor­bet. On do­da­je da je pi­tao Ko­e­na da li po­sto­ji pri­mjer iz stvar­nog ži­vo­ta jed­nog ar­hi­tek­te ko­ji je pri­ka­zan kroz To­to­vo pre­ži­vlja­va­nje to­kom na­ci­stič­ke oku­pa­ci­je i za­to­če­ni­štva. „Ali u stvar­no­sti”, ka­že Kor­bet, „ne po­sto­je stvar­ni pri­mje­ri da je bi­lo ko od njih za­gla­vio u bla­tu ra­ta, pre­ži­vio i po­tom po­no­vo us­pio da na­sta­vi svoj rad.”

Umje­sto to­ga, lik La­sla To­ta za­sno­van je na ne­ko­li­ko ključ­nih je­vrej­skih umjet­ni­ka bru­ta­li­stič­kog po­kre­ta ko­ji su na­pu­sti­li Evro­pu prije Dru­gog svjet­skog ra­ta i ni­su do­ži­vje­li Ho­lo­ka­ust. Me­đu nji­ma su Esto­nac Luj Kan (ko­ji je emi­gri­rao u SAD kao dije­te u pr­voj de­ce­ni­ji 20. vije­ka), Mis van der Roe, ko­ji je do­šao u SAD tri­de­se­tih, i po­seb­no Mar­sel Bro­jer, ro­đen u Ma­đar­skoj, ko­ji je pro­jek­to­vao Mu­zej Met Bro­jer u NJu­jor­ku. Nje­mu je, ka­že Kor­bet za Bi-Bi-Si, Gro­pi­jus po­mo­gao u SAD 1937. go­di­ne, ali, do­da­je on, „mno­gi dru­gi ni­su bi­li te sre­će”.

Ne­ki struč­nja­ci ko­ji se ba­ve ar­hi­tek­tu­rom uo­či­li su slič­no­sti iz­me­đu To­ta i Bro­je­ra, uklju­ču­ju­ći Bro­je­ro­vu re­al­nu bor­bu za re­a­li­zo­va­njem pro­jek­ta cr­kve u sti­lu bru­ta­li­zma, opa­ti­je Sve­tog Jo­va­na u Mi­ne­so­ti, što je vje­ro­vat­no ve­za sa hri­šćan­skom cr­kvom i dru­štve­nim cen­trom či­ju je iz­grad­nju u Pen­sil­va­ni­ji Van Bu­ren na­ru­čio To­tu. Ne­ki ar­hi­tek­ti su film že­sto­ko kri­ti­ko­va­li zbog to­ga što ne od­go­va­ra stvar­no­sti. Oni is­ti­ču da su ovi kon­kret­ni je­vrej­ski ar­hi­tek­ti ko­ji su do­šli u SAD „iz­gra­di­li ve­o­ma uspje­šne ka­ri­je­re, do­bi­ja­li mje­sta de­ka­na na glav­nim uni­ver­zi­te­ti­ma i ob­li­ko­va­li na­red­ni vijek sa­vre­me­ne ar­hi­tek­tu­re. Ni­ko ni­je mo­rao da če­ka u re­du za hljeb [kao što je Tot mo­rao u filmu].”

Me­đu­tim, ni­je­dan Kor­be­tov film do sa­da ni­je imao pro­ta­go­ni­ste iz stvar­nog ži­vo­ta („The Child­hood of a Le­a­der” iz 2015. pred­sta­vlja pri­ču o dje­ča­štvu fik­tiv­nog fa­ši­stič­kog dik­ta­to­ra, a „Vox Lux” iz 2018. pri­ču o iz­mi­šlje­noj pop zvije­zdi), te on za Bi-Bi-Si ka­že da je i „Bru­ta­li­sta” „vir­tu­el­na isto­ri­ja”. Umje­sto to­ga, na­po­mi­nje, že­lio je da oda po­čast oni­ma či­je je dje­lo iz­gu­blje­no u Ho­lo­ka­u­stu. „Moj pro­duk­cij­ski di­zaj­ner Džu­di Be­ker i ja smo po­gle­da­li mno­ge ne­re­a­li­zo­va­ne pro­jek­te di­zaj­ne­ra iz Ba­u­ha­u­sa ko­ji ni­su po­ži­vje­li do­volj­no du­go da bi vi­dje­li te objek­te re­a­li­zo­va­ne”, ka­že on. „O ovom fil­mu raz­mi­šlja­mo kao o spo­me­ni­ku nji­ma i du­ho­vi­ma nji­ho­vog neo­stva­re­nog ra­da.”

Majkl Ber­ko­vic, pro­fe­sor sa­vre­me­ne je­vrej­ske isto­ri­je na Uni­ver­zi­tet­skom ko­le­džu u Lon­do­nu i au­tor knji­ge „Ho­li­vud­ski ne­zva­nič­ni film­ski kor­pus” o je­vrej­skim film­skim stva­ra­o­ci­ma to­kom Dru­gog svjet­skog ra­ta, opi­su­je „Bru­ta­li­stu” vi­še kao isto­rij­sku fik­ci­ju ne­go kao pu­ko na­vo­đe­nje či­nje­nič­nih na­ra­ti­va.

„Ono što sam sma­trao naj­im­pre­siv­ni­jim u ve­zi sa ’Bru­ta­li­stom’, po­ma­lo tu­žno je re­ći, je­ste ko­li­ko je Tot bio ja­dan”, re­kao je Ber­ko­vic za Bi-Bi-Si. „I to što mu je bi­lo te­ško da pro­na­đe pr­o­fe­si­o­nal­nu ve­zu i ko­li­ko je za­vi­sio od po­kro­vi­telj­stva. Sma­trao sam da je to osvje­ža­va­ju­će iskre­no u tom po­gle­du.”

Ar­hi­tek­tu­ra je, is­ti­če on, bi­la eta­bli­ra­na pro­fe­si­ja u SAD po­čet­kom 20. vije­ka i ne­ko iz ma­njin­ske gru­pe ili imi­grant vo­dio bi te­šku bit­ku da se tu uklju­či. „To ni­je bi­lo po­lje ko­je bi Je­vre­je ge­ne­ral­no pri­vla­či­lo, jer se na to gle­da­lo kao na ne­što što ni­je baš ta­ko do­stup­no”, ka­že on. „La­ko je go­vo­ri­ti o an­ti­se­mi­ti­zmu [kao uzroku], ali je stvar slo­že­ni­ja: u pi­ta­nju je na­čin na ko­ji su uni­ver­zi­te­ti pri­ma­li stu­den­te. Že­ne su ta­ko­đe u ovu oblast stu­pi­le do­sta ka­sno. Po­sto­ji sa­mo ma­li broj ar­hi­te­ka­ta iz ma­njin­skih gru­pa. Do da­nas vla­da ne­pi­sa­no pra­vi­lo ko­je od­re­đu­je ko mo­že da gra­di i ko ima re­sur­se da to iz­ve­de.”

Ber­ko­vic mi­sli da je uspje­hu Mar­se­la Brojera ve­o­ma zna­čaj­no do­pri­nije­lo to što mu je (ne­je­vre­jin) Val­ter Gro­pi­jus po­mo­gao da obez­bije­di po­zi­ci­je u SAD i is­ti­če da je Luj Kan sti­gao u SAD kao dije­te, da je „stu­di­rao na Uni­ver­zi­te­tu Pen­sil­va­ni­je, elit­noj in­sti­tu­ci­ji ko­ja je bi­la otvo­re­ni­ja za Je­vre­je u SAD od mno­gih dru­gih. On si­gur­no ni­je bio u kon­cen­tra­ci­o­nom lo­go­ru; dru­ga­či­je is­ku­stvo ni­je mo­gao do­ži­vje­ti”.

An­ti­se­mi­ti­zam u SAD če­tr­de­se­tih

U Sje­di­nje­nim Dr­ža­va­ma če­tr­de­se­tih go­di­na dva­de­se­tog vije­ka mno­gi vr­hun­ski ame­rič­ki uni­ver­zi­te­ti i da­lje su ogra­ni­ča­va­li pri­jem je­vrej­skih stu­de­na­ta, a ne­ki ho­te­li, po­red dis­kri­mi­na­ci­je cr­nih Ame­ri­ka­na­ca, vo­di­li su i po­li­ti­ku „za­bra­nje­no za Je­vre­je”. Po­sto­je, ta­ko­đe, do­ka­zi da je eks­tre­mi­stič­ka de­sni­čar­ska ir­ska ka­to­lič­ka gru­pa Hri­šćan­ski front to­kom Dru­gog svjet­skog ra­ta na­pa­da­la Je­vre­je, po­seb­no u Bo­sto­nu i Nju­jor­ku. Go­di­ne 1939. pro­hi­tle­rov­ska or­ga­ni­za­ci­ja Ger­man Ame­ri­can Bund odr­ža­la je skup na ko­me je bi­lo pri­sut­no 20.000 lju­di na Me­di­son Skver Gar­de­nu u Nju­jor­ku, sa na­ci­stič­kim ku­ka­stim kr­sto­vi­ma na po­za­di­ni oko li­ka Džor­dža Va­šing­to­na.

„Čak su i le­gen­dar­nom re­di­te­lju Sten­li­ju Kju­bri­ku, ro­đe­nom u Bronk­su u Nju­jor­ku 1928. go­di­ne, zbog nje­go­vog je­vrej­skog po­rije­kla jed­nom od­bi­li da da­ju sto u re­sto­ra­nu”, ka­že isto­ri­čar, aka­de­mik i Kju­bri­kov bi­o­graf pr­o­fe­sor Nej­tan Abrams. Ame­rič­ki avi­ja­ti­čar Čarls Lind­berg je u jed­nom zlo­gla­snom go­vo­ru iz 1941. go­di­ne op­tu­žio Je­vre­je da kon­tro­li­šu ame­rič­ke me­di­je. Abrams tvr­di da je ho­li­vud­ska film­ska in­du­stri­ja, ko­ja je u to vrije­me bi­la u na­sta­ja­nju, a ko­ju su osno­va­li uglav­nom je­vrej­ski imi­gran­ti (se­dam od osam ori­gi­nal­nih stu­di­ja po­kre­nu­li su Je­vre­ji iz is­toč­ne Evro­pe), bi­la ano­ma­li­ja u smi­slu nje­nog uti­ca­ja.

„Ho­li­vud je do­zvo­lja­vao Je­vre­ji­ma da na­pre­du­ju u dje­lat­no­sti u ko­joj ina­če ne bi ima­li pro­hod­nost; bio je vo­ljan da ih pri­hva­ti jer se pr­vo­bit­no sma­tra­lo da je in­du­stri­ja to­li­ko no­va i po­mod­na da ne­će po­tra­ja­ti”, ka­že Abrams za Bi-Bi-Si.

Tot i nje­go­va po­ro­di­ca si­gur­no do­ži­vlja­va­ju an­ti­se­mi­ti­zam u „Bru­ta­li­sti”, i otvo­re­ni i pri­kri­ve­ni. Nje­gov duh se ne­pre­sta­no lo­mi to­kom fil­ma. On sti­že u SAD s na­dom u svo­ju bu­duć­nost, spa­va u ma­ga­ci­nu svog je­vrej­skog ro­đa­ka, ali že­na nje­go­vog ro­đa­ka, ka­to­li­ki­nja, ne tr­pi ga. Usa­mljen zbog že­ne ko­ja je osta­la, ali bez mo­guć­no­sti da je do­ve­de u ze­mlju zbog stro­gih za­ko­na o imi­gra­ci­ji, Tot na­la­zi olak­ša­nje u he­ro­i­nu, a da­nju oba­vlja te­ške fi­zič­ke po­slo­ve da bi pre­ži­vio.

„Za­što ostva­re­ni stra­ni ar­hi­tek­ta uto­va­ra ugalj u Fi­la­del­fi­ji”, pi­ta­nje je ko­je lik Ga­ja Pir­sa po­sta­vlja To­tu ka­da ga pro­na­đe.

Taj Tot, ia­ko že­ljan da se asi­mi­lu­je i uspije, sma­tra da stvar­nost uni­šta­va du­šu. Lik se do­vo­di u ve­zu sa Ej­dri­je­nom Br­o­di­jem, ko­ji je pret­hod­no osvo­jio Oska­ra 2003. za „Pi­ja­ni­stu”, pri­ču o je­vrej­skom mu­zi­ča­ru za vrije­me Dru­gog svjet­skog ra­ta. Nje­go­va po­ro­di­ca ima di­rekt­no is­ku­stvo bje­ža­nja od pro­go­na – Br­o­di­je­va maj­ka je nju­jor­ška fo­to­graf­ki­nja Sil­vi­ja Pla­hi, ro­đe­na u Ma­đar­skoj od maj­ke Je­vrej­ke i oca ka­to­li­ka. U SAD je do­šla pe­de­se­tih kao ti­nej­džer­ka na­kon Ma­đar­ske re­vo­lu­ci­je. Nje­gov otac Eli­ot Bro­di je polj­sko-je­vrej­skog po­rije­kla.

„Bi­lo je mno­go to­ga s či­me sam se mo­gao lič­no po­ve­za­ti: bor­ba mo­je maj­ke, ba­ke i de­de, bjek­stvo od rat­nih ne­da­ća i emi­gri­ra­nje u Sje­di­nje­ne Dr­ža­ve pe­de­se­tih go­di­na, kao i umjet­nič­ka te­žnja da svo­jim ra­dom osta­vim ne­što od ve­li­kog zna­ča­ja”, iz­ja­vio je za Bi-Bi-Si.

„A po­sto­ji ras­ko­rak iz­me­đu su­ro­ve stvar­no­sti i na­da i sno­va da [Tot] po­bjeg­ne od ugnje­ta­va­nja i ne­vo­lja i da on­da stig­ne u ze­mlju sa ilu­zi­jom o to­me šta se mo­že po­sti­ći. Mi­slim da je dru­ga te­ško­ća nje­go­va žud­nja za osje­ća­jem pri­pad­no­sti i do­mom, po­seb­no ka­da je na­pu­stio mje­sto gde mu je dom od­u­zet. I on­da je tu rad da bi do­pri­nio i po­mo­gao iz­grad­nji na­ci­je, pri če­mu ipak ne bi­va tre­ti­ran sa istim po­što­va­njem i jed­na­kim pri­zna­njem vrijed­no­sti? Mi­slim da je to mno­go.”

Bro­di se ta­ko­đe pri­sje­ća svog dje­tinj­stva i od­ra­sta­nja „u Kvin­su [oblast NJujorka], ko­ji su iz­gra­di­li imi­gran­ti i ko­ji je is­pu­njen lju­di­ma ko­ji uglav­nom odr­ža­va­ju [grad] ne­tak­nu­tim i ži­vim. Od­ra­stao sam shva­ta­ju­ći da je mo­ja maj­ka pro­šla put umjet­ni­ka i asi­mi­lo­va­la se u toj ve­li­koj ze­mlji, a da je pri to­me osta­la stra­nac. A mo­ja ba­ba i moj de­da bo­ri­li su se s je­zič­kom ba­ri­je­rom i pro­na­la­že­njem po­sla ko­ji bi imao smi­sla: Od­ra­stao sam uz njih, a nji­hov put bio je te­ži [od majčinog]”.

„Ti je­vrej­ski imi­gran­ti pr­ve ge­ne­ra­ci­je, ko­ji su pre­ži­vje­li Ho­lo­ka­ust, če­sto su se bo­ri­li iz­nu­tra, pri če­mu su se su­o­ča­va­li sa dru­štve­nim pre­pre­ka­ma”, ka­že Ber­ko­vic. On na­vo­di pri­mjer fo­to­graf­ki­nje ro­đe­ne u Ru­mu­ni­ji Mag­de Šir­tes, ko­ja je pre­ži­vje­la kon­cen­tra­ci­o­ni lo­gor Ra­ven­sbrik i ko­ja je do­šla u Bri­ta­ni­ju na­kon Ma­đar­ske re­vo­lu­ci­je 1956. go­di­ne, ali ko­ja je se­bi od­u­ze­la ži­vot u 51. go­di­ni.

„Njen sin Džordž Šir­tes, uspje­šan pje­snik i pre­vo­di­lac, na­pi­sao je me­mo­a­re ’Fo­to­graf u še­sna­e­stoj’ o svo­joj maj­ci, ko­ja je bi­la ve­o­ma ta­len­to­va­na fo­to­graf­ki­nja, a ko­ja ni­je bi­la u sta­nju da na­sta­vi svo­ju ka­ri­je­ru. Na ne­ki na­čin, ži­vot ko­ji je ima­la sli­čan je pri­či iz ’Bru­ta­li­ste’. Vje­ro­vat­no ve­ći­na Je­vrej­ki ko­je sam gle­dao, a ko­je su bi­le za­i­sta ta­len­to­va­ne fo­to­graf­ki­nje, ni­su bi­le u sta­nju da na­sta­ve svo­je ka­ri­je­re po­slije ra­ta ni u SAD ni u Bri­ta­ni­ji, ma­da su ne­ke od njih us­pje­le.”

Spo­ra pro­mje­na sta­vo­va

„Kao i mno­gi imi­gran­ti ko­ji su bje­ža­li od pro­go­na, i sam La­slo Tot, pri­pad­nik pr­ve ge­ne­ra­ci­je onih ko­ji su pre­ži­vjeli Ho­lo­ka­ust, mo­rao je da poč­ne iz po­čet­ka, če­sto sa dna”, do­da­je Ber­ko­vic. „Što se ti­če Je­vre­ja iz cen­tral­ne ili is­toč­ne Evro­pe ko­ji su ima­li za­ni­ma­nja i ko­ji su emi­gri­ra­li po­slije ra­ta, do­sta njih je ra­di­lo kao ba­tler ili či­stač, a bi­li su ve­o­ma obra­zo­va­ni lju­di. Vo­li­mo da ču­je­mo pri­če o uspje­hu, ali ne ču­je­mo za, re­ci­mo, ne­či­jeg uja­ka ko­ji je bio in­že­njer, a za­vr­šio je či­ste­ći ku­hi­nje.”

„Čak ni no­be­lov­ca ko­ji je pre­ži­vio Ho­lo­ka­ust, pi­sca Eli­ja Vi­ze­la, ko­ji je sti­gao u SAD 1956. go­di­ne, u pr­vim da­ni­ma ni­su slu­ša­li, a on o to­me pi­še”, ka­že pro­fe­sor To­ni Ku­šner, struč­njak za pro­u­ča­va­nje ži­vo­ta iz­bje­gli­ca na Uni­ver­zi­te­tu Sa­u­temp­ton. „Bi­la je to spo­ra pro­mje­na sta­vo­va po­slije ka­snih če­tr­de­se­tih. Ne po­sto­ji ovaj kon­cept ko­ji da­nas ima­mo o čo­vje­ku ko­ji je pre­ži­vio Ho­lo­ka­ust i ko­ji je po­stao va­žna i zna­čaj­na oso­ba. Bi­lo je sa­mo ’na­sta­vi sa svo­jim ži­vo­tom’”, ka­že on za Bi-Bi-Si.

Ka­ko je pri­ka­za­no u „Bru­ta­li­sti”, su­de­ći po to­me ko­li­ko je vre­me­na bi­lo po­treb­no da Er­že­bet Tot (ko­ju igra Fe­li­si­ti Džons) do­đe u SAD, i to sa­mo zbog uti­ca­ja Van Bu­re­no­ve po­ro­di­ce, mno­gi je­vrej­ski imi­gran­ti su vo­di­li ve­li­ku bor­bu da uop­šte uđu u ze­mlju. U Ha­ri­so­no­vom iz­vje­šta­ju iz 1945, ko­ji je spro­ve­la ame­rič­ka vla­da ra­di kon­sul­to­va­nja u ve­zi s uslo­vi­ma u ta­ko­zva­nim kam­po­vi­ma za ra­se­lje­na li­ca (rat­ne iz­bje­gli­ce) u Evro­pi, pre­po­ru­ču­je se po­nov­no po­ve­zi­va­nje Je­vre­ja sa po­ro­di­ca­ma u SAD, uko­li­ko ih ima­ju. Sje­di­nje­ne Dr­ža­ve su pri­hva­ti­le 400.000 lju­di iz­me­đu 1945. i 1952. na­kon do­no­še­nja Za­ko­na o ra­se­lje­nim li­ci­ma, a oko 80.000 njih bi­li su Je­vre­ji.

„Pre­ži­vje­li Je­vre­ji pred­sta­vlja­li su če­tvr­ti­nu ukup­nog bro­ja lju­di u kam­po­vi­ma za ra­se­lje­na li­ca u Evro­pi, ali ma­nje od če­tvr­ti­ne onih ko­ji­ma je do­zvo­ljen ula­zak”, ka­že Ku­šner. „Po­sto­ja­li su od­re­đe­ni ra­sni ste­re­o­ti­pi i pret­po­stav­ke o nji­ma, ide­ja da su Je­vre­ji du­ćan­dži­je, sit­ni tr­gov­ci, kro­ja­či, ne­spo­sob­ni da bu­du far­me­ri ili da ra­de na ze­mlji, da u osno­vi ni­su pro­duk­tiv­ni.”

„Osta­jao je i ve­li­ki pro­blem ka­ko pro­ći svu pa­pi­ro­lo­gi­ju i pro­ce­du­re ko­je ste mo­ra­li da oba­vi­te da bi­ste ne­ko­ga pre­ba­ci­li”, do­da­je Majkl Ber­ko­vic. „Mo­ja po­ro­di­ca je ima­la ro­đa­ku ko­ja je pr­vo bi­la iz­bje­gli­ca u Bri­ta­ni­ji i ko­ju su ne­pre­sta­no po­ku­ša­va­li da do­ve­du u SAD. Ni­je im po­šlo za ru­kom da je do­ve­du čak ni iz Lon­do­na. Po­ro­di­ca ni­je ima­la ve­ze. Ako ni­ste ima­li sred­sta­va, ni­ste mo­gli ni­šta ura­di­ti, bi­lo je go­to­vo ne­mo­gu­će.”

Tot na kra­ju ot­kri­va svo­je re­mek-dje­lo u br­di­ma Pen­sil­va­ni­je: zgra­du in­spi­ri­sa­nu na­ci­stič­kim kon­cen­tra­ci­o­nim lo­go­ri­ma gdje su on i Er­že­bet dr­ža­ni, a na­iz­gled bes­ko­nač­ni hod­ni­ci pred­sta­vlja­li su iz­raz nje­go­ve če­žnje da do­đe do svo­je že­ne. Upr­kos uža­si­ma svih is­ku­še­nja ko­je je pre­ži­vio, sa­ču­vao je či­sto­tu svo­je umjet­nič­ke vi­zi­je. Ta či­sto­ta je ne­što što je po­zna­to Kor­be­tu – na­kon što je se­dam go­di­na po­ku­ša­vao da sni­mi film ko­ji je že­lio, „Bru­ta­li­sta” pred­sta­vlja spo­me­nik po­kre­tu ko­ji je ro­đen kroz bor­bu.

Brutalist Brutalista film
Izvor: Blic
20. mart 2025 u 22:46

Komentari (0)

Za sada nema komentara na ovaj članak. Budite prvi da započnete diskusiju!

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Ukoliko ste pravilno upisali komentar dobićete potvrdu da je isti primljen za administriranje. Aktuelno.me zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima ne odražavaju stavove redakcije Aktuelno.me.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
Film