Ko god formira novu vlast u Podgorici, jedno je sigurno – ona će naslijediti pitanje gradnje pogona za prečišćavanje otpadnih voda.
Gotovo decenijama, otpadne vode gorući su problem Podgorice. Postojeći kolektor davno je napravljen, i to za potrebe četovorostruko manje populacije, pri čemu – ruku na srce – nikada nije zadovoljavao ni minimum ekoloških standarda.
I najzad, podgorička gradska uprava predvođena Demokratskom partijom socijalista prvo je objelodanila kako će novo postrojenje biti građeno u ‘pojasu’ razgraničenja Dajbaba i Botuna. Uz to, prije dvije i po godine, EU je podržala projekat sa više od 30 miliona eura od 97 miliona, koliko je potrebno za realizaciju kompletne investicije.
Tada nova, a sada već odlazeća gradska vlast tako je naslijedila kompletan projekat, osigurana sredstva, pa čak i započetu infrastrukturu – u sklopu koje je napravljen most kod nekadašnjeg Titexa.
Međutim, za sve to vrijeme, stizali su sve jači glasovi otpora toj ideji. Bili su to mještani Botuna. Do 2022. godine u sastavu Podgorice, a od tada kao dio Opštine Zeta, oni su poručivali da se ne protive gradnji postrojenja i da razumiju cilj projekta ali da se ne mire sa izborom lokacije.
Nije im bilo ni čudo – dio Botuna prije 20 godina iseljen je zbog katastrofalnih efekata crvene prašine sa obližnjeg bazena, a poljoprivreda je na tom području žestoko ispaštala. Ni to što su nadležni uvjeravali da je u pitanju najmoderniji projekat postrojenja nije pomoglo – mještani su ostali pri svome.
Pored toga, gradnji postrojenja gorljivo su se protivili i iz Opštine Zeta, koju vodi dio partija koje su bile i u podgoričkoj vlasti u prošlom mandatu.
Sljedstveno tome, Glavni grad nije preduzimao ništa povodom početka gradnje postrojenja. A onda, ove godine, uslijedilo je više najava o tome da radovi slijede uskoro.
U aprilu je zamjenik gradonačelnice Podgorice Luka Rakčević kazao da će gradnja postrojenja početi u septembru.
“Gradnja kolektora u Botunu je izvjesna i počeće u septembru, a sva neslaganja mještana i predstavnika Opštine Zeta trebalo bi do tada da budu riješena”, rekao je on tada.
Doduše, Rakčević je tada apelovao na Vladu da se uključi u dijalog sa mještanima Botuna.
Ako je Rakčevićevu najavu ‘odgodilo’ raspisivanje izbora i predizborna kampanja, ona na sljedeće obećanje nije mogla uticati. Zapravo, baš usred kampanje, direktor podgoričkog Vodovoda Aleksandar Nišavić objavio je novi rok.
On je 9. septembra rekao kako očekuje da gradnja postrojenja počne krajem oktobra.
I septembar i oktobar su prošli, a na predmetnoj lokaciji ništa se nije promijenilo.
Ipak, u oktobru se dogodio sastanak kod predsjednika države Jakova Milatovića. On je tom prilikom razgovarao sa mještanima Botuna, ali i rukovodstvom podgoričkog Vodovoda.
“Sagovornici su došli do zajedničkog zaključka da je, u što hitnijem roku, potrebno organizovati novi sastanak sa donosiocima odluka, uključujući Vladu, Glavni grad, i opštinu Zeta, kako bi se došlo do rješenja koje će biti na dobrobit i Glavnog grada i mještana Botuna”, saopšteno je tada iz Milatovićevog kabineta.
Od tada nije bilo novih informacija.
Projekat decenije tako ostaje ‘vruć krompir’, a sve su prilike da će ga uskoro u svoje ruke uzeti još jedna gradska vlast u Podgorici.