Investitori u Kolašinu koji ne plaćaju reklame u tabloidu Vijesti svakodnevno pune stranice ovog ''medija'', a predmet su tekstova zasnovanih na neistinama, poluistinama i konstrukcijama koje sve više pokazuju nemoć ove medijske hobotnice. U bolesnoj želji da zaustave poduhvate investitora koji ne daju reket ovom ''medijskom gangu'', Vijesti su se pretvorile u jeftini, petparački, bulevarski ili tračarski list koji donosi senzacionalne i neprovjerene informacije, služeći se svim sredstvima da privuku interesovanje šireg kruga čitalaca.
Potvrda za to je i pisanje dopisnice Vijesti iz Kolašina Dragane Šćepanović koja kontinuirano targetira investicije na Bjelasici, a posljednji od bezbroj takvih reketaških tekstova je onaj o rekonstrukciji kuće Marića, najstarijeg objekta u Kolašinu koji je bio osuđen na propadanje da ga nije kupio Ski rizort Kolašin 1450.
Dopisnica Šćepanović tako piše tekst o rekonstrukciji kuće u privatnom vlasništvu, navodeći njen „značaj za Kolašin“. Koliko je kuća Marića bila značajna, pokazuje podatak da je potpuno propala i da prema zvaničnim procjenama, njena rekonstrukcija košta više nego da se napravi nova. Decenijama je ovaj najstariji objekat u gradu trulio, a lokalni parlament je, na inicijativu odbornika URA Miodraga Vlahovića, zvanog Mijo Struja, čak razmatrao i prijedlog da se zgrada „sanira ili sruši“. Da je očigledna namjera bila rušenje najstarijeg objekta u gradu govori i podatak da su troškovi saniranja bili skupi za lokalnu upravu i da su smatrali da je rušenje jedina opcija.
Vlahović je inače poznat kao intimus Šćepanovićeve i njen omiljeni sagovornik na mnoge teme u gradu o kojima piše selektivno i u kontekstu neargumentovanih, a u mnogim slučajevima i dokazano lažnih informacija.
U najnovijem tekstu Šćepanovićeva ne pominje da je glavni krivac što kuća Marića nije proglašena za kulturno dobro još jedna njen prijatelj, bivši predsjednik Opštine Vladimir Marinović jer je upravo njegovim potpisom zaustavljena procedura proglašenja. Podsjećamo da je Uprava za zaštitu kulturnih dobara, donijela krajem maja prošle godine rješenje kojim utvrđen status nepokretnog kulturnog dobra od lokalnog značaja, ali se na to rješenje žalila lokalna administracija na čelu sa tadašnjim predsjednikom Opštine Vladimirom Martinovićem. Jer to bi značilo da sanacija objekta mora biti u skladu sa Zakonom o zaštiti kulturnih dobara, a poznato je da Martinović mnogo ne voli zakone.
Sada bi Šćepanovićeva da diktira vlasnicima šta da rade sa svojom kućom, pa navodi da „od senzibiliteta i volje kompanije čije je vlasništvo sada zavisi i budući izgled i namjena te zgrade, kao i da li će biti sačuvani elemente njene posebnosti“, iako je iz Ski rizorta Kolašin 1450 više puta javno saopštena namjera da se sačuva originalni izgled najstarijeg objekta u Kolašinu koji datira od početka prošlog vijeka. Lokalna uprava, posebno ona na čelu sa Vladimirom Martinovićem, prijateljem Šćepanovićeve, zapečatila je sudbinu kuće Marića odbijanjem da se proglasi zaštićenim kulturnim dobrom. Šćepanovićeva se nikada nije detaljnije bavila tom problematikom, šta stoji iza takvih poteza i za čiji interes je Martinović potpisao propast ove kuće.
A da je kuća propadala bez ikakve kontrole, govori podatak da su vlasnici objekata u Ulici Ivana Rašovića više puta tražili da se isti ukloni.
Institut za razvoj i istraživanje u oblasti zaštite na radu iz Podgorice je još 2016. godine ocijenio je da zgrada predstavlja opasnost za ljude, susjedne objekte i bezbjednost saobraćaja. U nalazu Instituta se precizira da bi troškovi radova rekonstrukcije premašili one za rušenje objekata i izgradnju novog.
Najstariji objekat u Kolašinu, kuća Marića, neće biti srušena, upravo zahvaljući Ski rizortu Kolašin 1450. Kako bi se zaštitio ovaj svojevrstan kulturno istorijski spomenik grada, Ski rizort Kolašin je kupio objekat i najavio rekonstrukciju u stilu u kojem je kuća i sagrađena. Tako ova građevina koja je preživjela bombardovanje iz Drugog svjetskog rata, više neće biti opasnost za Kolašince, već ponos grada, jer će napokon dobiti ugled kakav zaslužuje.
L.P.Đ.