Kanadski premijer Mark Karni raspisao je vanredne izbore za 28. april, nakon što je na dramatičnoj konferenciji za medije izjavio da Kanada mora da se suprotstavi sve agresivnijem ekonomskom pritisku iz Vašingtona.
"Znali smo da moramo djelovati kako bismo se suprotstavili Amerikancima, uhvatili se u koštac s Trampovim carinama i popravili kanadsku privredu", poručio je Karmi, koji je na dužnost stupio tek prošle nedjelje.
Karni je trgovinski rat sa SAD-om nazvao "jednom od najvećih prijetnji našeg života".
"On želi da slomi Kanadu kako bi nas Amerika posjedovala. Nećemo mu to dopustiti", poručio je Karni.
U govoru kojim je otvorio predizbornu kampanju, Karni je rekao da traži "jasan i pozitivan mandat" od Kanađana kako bi osigurao budućnost zemlje.
"Mnogo toga još moramo napraviti kako bismo osigurali Kanadu", rekao je, ističući mjere pomoći za poljoprivrednike i preduzetnike tokom trgovinskog rata, kao i širenje dentalne pomoći za milione građana.
Pohvale saveznicima, kritike populizmu
U osvrtu na prve poteze svoje vlade, Karni je naglasio da je Kanada potpisala novi odbrambeni sporazum s Australijom, ojačala odnose s Francuskom i Velikom Britanijom te otvorila pregovore o trgovinskom sporazumu s Evropskom unijom.
Ukinuo je i kontroverzni porez na ugljenik, rekavši da je "dijelio zemlju". Premijer se pritom obrušio na političke protivnike koje je optužio za destruktivnost i populizam.
"Lako je biti negativan kad nikad ništa nisi popravio. Lako je rušiti kad nikad ništa nisi izgradio. Negativnost neće dobiti trgovinski rat, niti će pomoći Kanađanima da plate stanarinu, kredit ili obrazovanje", rekao je Karni.
Podsjetimo, američki predsjednik Donald Tramp je, nakon preuzimanja dužnosti, u više navrata izjavio da bi Kanada trebala da postane 51. američka država. U februaru ove godine, Tramp je izjavio da je Kanada "naša prirodna ekonomska zona" i da bi "trebala biti 51. država".
Te su izjave izazvale oštre reakcije u Kanadi, a premijer Mark Karni poručio je da "kanadski suverenitet nije na prodaju".
Napetosti su dodatno eskalirale kada je Trampova administracija uvela carine od 25 odsto na kanadske proizvode.
Izjave američkog predsjednika Donalda Trampa o mogućem pripajanju Kanade kao 51. američke države, zajedno s uvođenjem carina na kanadske proizvode, izazvale su talas nezadovoljstva među Kanađanima.
Ove mjere izazvale su rastući nacionalizam i pozive na bojkot američkih proizvoda.