Kad propaganda nadjača istinu: Ne razlikuju Njegoševu od Aleksandrove kapele
Podijeli vijest

Kad propaganda nadjača istinu: Ne razlikuju Njegoševu od Aleksandrove kapele

Zbog velikosrpske propagande, žrtve kulturnog genocida kliču Aleksandrovoj kapeli, a istovremeno paradoksalno uzdižu dinastiju Petrović-Njegoš, koja je prestala da postoji zahvaljujući Aleksandru Karađorđeviću, upravo onom koji je i srušio Njegoševu kapelu koja se mogla restaurirati.

Autor:
Tijana Lopičić
Izvor: Aktuelno
16. feb 2025 u 13:30

Piše: Tijana Lopičić

Uspješnost velikosrpske propagande u indoktrinaciji žrtava najjasnije se ogleda u činjenici da njeni sljedbenici ne prave razliku između Njegoševe i Aleksandrove kapele. Ova pojava odražava dubok uticaj propagandnog narativa na teritoriji Crne Gore. Naime, kulturni genocid podrazumijeva sistemsko uništavanje kulturnih, istorijskih i identitetskih obilježja jednog naroda.  

Njegoš je 1845. godine donio odliku da se na Jezerskom vrhu Lovćena izgradi kapela, u kojoj će biti sahranjen. Ovu kapelu posvetio je svom stricu, Svetom Petru Cetinjskom. Lovćen je tada, kao i danas, predstavljao simbol crnogorske nezavisnosti i slobode. Kapela, iako značajna kao spomenik, nije imala vjersku funkciju, nije bila osvještana niti je pripadala Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi.

Tokom Prvog svjetskog rata, kapelu na Lovćenu oštetile su austrougarske trupe, zbog čega su Njegoševi posmrtni ostaci 1916. godine privremeno premješteni u Cetinjski manastir. Na Njegušima je 1918. godine formiran Odbor za obnovu kapele, ali su vlasti Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca spriječile ostvarenje tog plana.

Oni vrlo dobro poznaju razliku između Njegoševe i Aleksandrove kapele, i ne treba dovoditi u pitanje njihove stvarne namjere, jer ovo je akt ponižavanje crnogorske države

Inicijativu za obnovu preuzeo je Gavrilo Dožić, prvi mitropolit novoosnovane Mitropolije crnogorsko-primorske u sastavu Srpske pravoslavne crkve – Crkve Srbije. Polazeći od stava da je Njegoš „najveći srpski vladika, ideolog i književnik“, a uz činjenicu da nijesu imali pravo vlasništva nad starom kapelom, odlučili su je srušiti.

Odbijeno je mišljenje Građevinske sekcije sa Cetinja, koja je 1921. godine utvrdila da je restauracija Njegoševe kapele izvodljiva, budući da je oštećen samo južni zid. Međutim, interesi Crkve Srbije i kralja Aleksandra Karađorđevića bili su komplementarni, te su  ovim činom istakli  dominaciju dinastije Karađorđević i Srbije nad dinastijom Petrović-Njegoš i Crnom Gorom. U skladu sa tim, stara kapela je srušena, a nova, arhitektonski drugačija kapela podignuta je na izmještenoj lokaciji. Radovan Bulatović u knjizi „Njegoš i Lovćen“ navodi da su mnogi crnogorski, posebno cetinjski domovi, zatvorili škure u znak protesta protiv ovog čina.

Iznad vrata nove kapele, po nalogu kralja Aleksandra i sa ciljem isticanja nadmoći, bila je uklesana ploča sa natpisom:

,,Mi Aleksandar I, Kralj Srba, Hrvata i Slovenaca, praunuk Karađorđa Petrovića, vođe i početnika oslobođenja Srbije, unuk Kneza Aleksandra Karađorđevića, i sin Petra I velikoga oslobodioca i ujedinitelja našega naroda, i knjeginje Zorke Petrović Njegoš, obnovismo ovaj sveti hram, koji je na Lovćenu blizu Cetinja podigao i za večnu kuću izabrao slavni naš predak Petar Petrović-Njegoš, Vladika i gospodar Crne Gore, veliki rodoljub, pesnik slobode Crne Gore, poklonik, Heroju Topolskome Karađorđu besmrtnome i apostol i pesnik jedinstva našega naroda, a koji bi 1916. godine razoren u ratu za oslobođenje i ujedinjenje. Neka je mir njegovom pepelu. Njegov sveti blagoslov, neka se izlije na naš dom i narod, kroz sve vekove. Amin. Na Lovćenu, 21. 9. 1925. godine.“ Iznad natpisa se nalazila reljefna ikona ,,Sveti Đorđe ubija aždaju". 

Dakle, nova Aleksandrova kapela nije bila posvećena Svetom Petru Cetinjskom, za razliku od stare Njegoševe kapele.

U dokumentarnoj emisiji, koja je davno emitovana na RTCG1, Milutin Popović, tada penzionisani učitelj, ističe da nova kapela nije bila izgrađena na istim temeljima i da nije imala isti karakter kao stara. Takođe, napominje da su prilikom izgradnje nove kapele radnici i vojska pobacali isklesano kamenje niz Lovćen. Pokazujući na novu kapelu, rekao je: "Ona je bila viša i grublja od ove, ali Crnogorcima mnogo milija."

Kontroverzan logo Protivterorističke jedinice (PTJ)

Nedavno je Protivteroristička jedinica dobila novi logo koji sadrži Aleksandrovu kapelu. Ovaj potez može se tumačiti kao signal pro-srpske orijentacije Vlade, što implicira da nam vjerovatno prijeti okupacija i aneksija Crne Gore, slično onoj iz 1918. godine. Oni vrlo dobro poznaju razliku između Njegoševe i Aleksandrove kapele, i ne treba dovoditi u pitanje njihove stvarne namjere, jer ovo je akt ponižavanja crnogorske države i svega onoga što je ona istorijski bila. 

Zbog velikosrpske propagande, žrtve kulturnog genocida kliču Aleksandrovoj kapeli, a istovremeno paradoksalno uzdižu dinastiju Petrović-Njegoš, koja je prestala da postoji zahvaljujući Aleksandru Karađorđeviću, upravo onom koji je i srušio Njegoševu kapelu koja se mogla restaurirati. S druge strane, trenutna pro-srpski orijentisana Vlada šalje nedvosmislenu poruku zašto je za logo Protivterorističke jedinice odabrana Aleksandrova kapela, a ne stara Njegoševa kapela.

Tijana Lopičić Njegoševa kapela kapela karađorđevića
Izvor: Aktuelno
16. feb 2025 u 13:30

Komentari (20)

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Ukoliko ste pravilno upisali komentar dobićete potvrdu da je isti primljen za administriranje. Aktuelno.me zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima ne odražavaju stavove redakcije Aktuelno.me.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
x xxy_neregistrovani
17.02.2025. 15:49

Za prenos kostiju upotrebljeni su sve sami Mađari i Švabe. Prenos je bio pred veče 12. avgusta. U nedelju, sutradan, taj isti očevidac uzeo je svoga pisara i jednog zastavnika, Vrbu, obojicu Čehe i zamolio ih da se popnu na Jezerski vrh i vide kako je razrušen grob Vladike Rada. Austrijanci su na razrušenom grobu spremali lomaču da odatle naročito zasvetle Crnoj Gori i da grobu nestane i traga a kamenje rasture. Oko groba razrušenog našli su treskotine istrulelog drveta od mrtvačkog odra. U sami grob bile su srušene i prelomljene ploče. Crni gnjilatci drveta, otpatci rublja, zarđani ekseri bili su ispremeštani sa crnom zemljom. Raka je bila duboka. Čim je Matković skočio unutra našao je jedan kralješak, koji je virio iz zemlje. Kostur Vladike Rada bio je rasut. Prekopavši gnjilu zemlju, ti ljudi nađoše sa otpatcima drveta – petu i zatiljak Vladike pesnika, pesnika i vladara. Tri kosti poneli su iz groba. Tri kosti koje bi bile ostale tamo rasute i oskrnavljene, uvređene i izgubljene.

2
1
x xxy_neregistrovani
17.02.2025. 15:27

Mitropolit Mitrofan Ban pokušavao je u ime građana Cetinja da umoli okupatora da odustane od ove namere, ali nije uspeo. Ekshumacija je izvršena 12. avgusta 1916. godine. Njegoševi ostaci su nakon obavljenog parastosa preneseni u Cetinjski manastir. Kapela na Lovćenu je razrušena i raspisan konkurs za izgradnju spomenika koji je sa oduševljenjem propraćen među hrvatskim nacionalistima u dubrovačkom glasilu „Prava crvena Hrvatska”. U slavu „zauzeća ovoga jadranskog Gibraltara a potomcima na izgled“ raspisan je konkurs za model spomenika na koji se javilo 17 umetnika sa više od 100 radova. Na „carev dan“ 18. avgusta u Hrvatskom domu u Herceg Novom otvorena je izložba prispelih radova. Odabran je i nagrađen rad Dubrovčanina Marka Rašice (1883–1963) koji je predviđao izgradnju spomenika od belog kamena sa crvenkastim umecima, da predstavlja genija pobede i slave Franju Josifa. Ova ideja je propala jer je Austrougarska izgubila rat.

1
4
x xxy_neregistrovani
17.02.2025. 15:26

„Lovćen je Olimp srpski, spomenik podignut Božjom rukom slobodi i njezinim braniteljima, koliko je to naše slavne dinastije, podnožije je to mauzoleja pepela Petra Petrovića Njegoša“. Austrijanci tokom Prvog svetskog rata, znajući za važnost i simboliku Njegoševe kapele, iz Bokokotorskog zaliva stalno su bombardovali ovu svetinju. Po naredbi Vrhovne komande okupatorski guverner Veber, odmah posle kapitulacije Crne Gore, naredio je ekshumaciju Njegoševih kostiju, kako bi se njegova zavetna kapela srušila a na tom mestu podigao „veličanstveni kip trijumfa u slavu Franje Josifa“. Hrvatski general Stjepan Sarkotić dobija titulu baron i svom prezimenu dodaje fon Lovćen. Mitropolit Mitrofan Ban pokušavao je u ime građana Cetinja da umoli okupatora da odustane od ove namere, ali nije uspeo. Ekshumacija je izvršena 12. avgusta 1916. godine. Njegoševi ostaci su nakon obavljenog parastosa preneseni u Cetinjski manastir. Kapela na Lovćenu je razrušena i raspisan konkurs za izgradnju spomenika

1
9
S Srbijanska_neregistrovani
17.02.2025. 08:59

Srbijanska olos nema bagre preko njih a ni preko domacih nula..sve to treba da odgovara za zlocine i sve to u spuz treba pozatvarat

19
1
x xxy_neregistrovani
16.02.2025. 19:07

Kapela i grob se obicno naziva po onome ko pociva tamo pa kakva god bila ,koji metar tamo ili amo ne menja se naziv. Aleksandar i ostali Karadjordjevici se sahranjuju na Oplencu a ne na Lovcenu tako da Kapela moze biti samo Njegoseva a ne Aleksandrova. Onda po toj vasoj logici ciji je Mauzolej , Njegos nikad u zivotu nije spomenuo Mauzolej. Mauzolej onda moze biti Titov ili Blaza jovanovica ili Ivana Mestrovica a ne Njegosev. Na otvaranje Mauzoleja Blazo Jovanovic je donio vijenac sa natpisom “Blazo Njegosu” kao da su generacija i zajedno bili u partizane. Austrougari su ostetili kapelu 1916 u januaru a u avgustu je potpuno srusili tako da se nije ni mogla 100% ista vratiti. Oni su vadlili kosti Njegoseve i nosili na Cetinje avgusta 1916 i opet komunisti 1970-tih. Obnovljena Njegoseva kapela je skoro ista kao i prethodna dok Mauzolej nema nikakve veza sa Kapelom i nije za duhovne Vladare nego za komunisticke diktatore.

3
28
X Xyz_neregistrovani
16.02.2025. 20:17

@xxy_neregistrovani Vako . Šta mislite da se prva kapela podigne u sklopu mauzoleja i za uvijek stavi tačka na to pitanje . I to Crnogorski narod da obavi za Vadiku s o ljubavlju.

8
1
x xxy_neregistrovani
16.02.2025. 21:30

@Xyz_neregistrovani Da i da jos dodam posto je Njegos bio i duhovni i svetovni Vladar i pjesnik ,pa neka Mauzolej bude spomenik svetovnom vladaru Crne Gore i pjesniku Njegosu a Kapela neka bude posvecena Vladici Radu ,Mitropolitu Petru II.

3
6
s snimatelj_neregistrovani
16.02.2025. 23:53

@xxy_neregistrovani Na dan otvaranja, nije polagan vijenac.Blažo tada nije bio ,,prvi" čelnik CG,nego Veljko Milatović..A kada je riječ o trakama na vijencu,da je takav položen na dan otvaranjka,prvo bi pislo KOME ,potom OD KOGA..Kada ste zlobni pokušajte da se manje primijeti....

8
2
j jovo_neregistrovani
16.02.2025. 15:36

Srpski fašizam je uporan i lažljiv! Samo ga se istinom može pobijedit!

47
1
D Duždev_do_neregistrovani
16.02.2025. 15:26

Sve je istina, poštovana Tijana! Postoji i ploča na kojoj je uklesano da je Aleksandar podigao u čast rođendana svog sina Petra! Inače, Aleksandrova kapela je napravljena desetak metara izvan temelja stare, njegoševe kapele! Zato Učo pravo zbori!

38
1
z zemljanin_neregistrovani
16.02.2025. 14:51

Sto da se kaze,kako se narodu servira od vladajucih,a neuki narod upija kao spuzva a prethodno nije otvorio knjige istorije da procita.naravno u casnim izuzecima

38
1
D Damjanovic_neregistrovani
16.02.2025. 14:39

Postovani administratore, ne vidim razlog da nijeste objavili moj komentar, nije valjda da je posrbica uvrijedljivo?

40
0
D Damjanovic_neregistrovani
16.02.2025. 18:35

@Damjanovic_neregistrovani Hvala na objavi!

15
1
D Damjanovic_neregistrovani
16.02.2025. 12:56

Draga Tijana kao uvijek izvaredan tekst, nazalost ovim indoktriniranim posrbicama je tesko bilo sto objasnit i naucit ih!

43
1
KOLUMNE