Hrišćanske muke Demohrišćana
Podijeli vijest

Hrišćanske muke Demohrišćana

Crkveno saopštenje, zbog nedvosmislenosti i jasne poruke, izazvalo je ne samo zbunjenost u redovima CDU-a i CSU-a, već i unutar samih crkava, gdje su reakcije bile podijeljene

Autor:
Aktuelno
Izvor: Dojče Vele
10. feb 2025 u 20:15
Foto: GettyImages, Fridrih Merc

Pred izbore u Nemačkoj, favorit je demohrišćanin Fridrih Merc. Ali njegovu oštru izbjegličku politiku kritikuju i dvije velike crkve. No, kad se malo zagrebe, vidi se da ni crkve u tome nisu jedinstvene. Dvije velike crkve – katolička i protestantska – u Njemačkoj godinama su oblikovale razvoj i istoriju stranaka Unije, piše Dojče vele DW.

Tu se misli na Hrišćansko-demokratsku unije (CDU) i njenu bavarsku sestru Hrišćansko-socijalnu uniju (CSU). Te dvije partije sa hrišćanskim predznakom su na saveznom nivou u vječitoj koaliciji.

Prisne veze sa crkvom traju do danas, iako su se u proteklim godinama javljale razlike.

Novi izvor napetosti iskrsnuo je prošle sedmice zbog saopštenja dvije crkve o raspravi o migrantskoj politici u Bundestagu.

Naime, predstavnici Evangelističke crkve u Njemačkoj i Katoličke njemačke biskupske konferencije u Berlinu objavili su zajednički dokument o „Zakonu o ograničenju priliva stranaca“ u kojem su se nedvosmisleno distancirali od Unije.

Njihov zaključak glasi: „Iz perspektive crkava, nacrt zakona (…) nije prikladan za rješavanje aktuelnih migrantskih pitanja.“

U parlamentu je naime, na ideju kancelarkog kandidata Unije Fridriha Merca, ova stranka iznijela radikalne predloge poput zabrane spajanje porodica za izbjeglice i zatvaranja njemačkih granica. Za te predloge glasali su zajedno sa poslanicima desničarske Alternative za Njemačku (AfD). I to sve neposredno pred prijevremene izbore 23. februara.

Zbunjenost, čuđenje i ljutnja

Crkveno saopštenje, zbog nedvosmislenosti i jasne poruke, izazvalo je ne samo zbunjenost u redovima CDU-a i CSU-a, već i unutar samih crkava, gdje su reakcije bile podijeljene.

Tako, kako kaže Beate Giles, glavna sekretarka Biskupske konferencije, njena objava nije bila usklađena između berlinske kancelarije i biskupa. Biskupska konferencija zapravo je željela da se drži podalje od predizborne kampanje.

Dvojica biskupa čak su se javno usprotivila dokumentu iz Berlina. Takođe, i unutar protestantske crkve došlo je do „rasprava“.

Crkva posebno kritikuje tačku predloga Unije koja predviđa vraćanje svih neregularnih migranata s njemačke granice, pa i onih koji u Njemačkoj traže zaštitu od progona, što se smatra nehrišćanskim principom.

Trenutno izjave o ovoj temi ne daju ni rukovodioci crkvenih predstavništava u Berlinu, prelati Ane Gideon i Karl Jisten, niti predsjednik Njemačke biskupske konferencije, biskup Georg Bacing, kao ni predsjednica Evangelističke crkve Njemačke (EKD) Ana-Nikole Hajnrih.

Hajnrih je jedino objavila fotografije na svom Instagram profilu, na kojima je viđena u prvom redu protesta na kojima građani posljednjih dana izražavaju negodovanje zbog skretanja Unije udesno i otvaranja prema AfD-u.

Napetost i nejedinstvo

S druge strane, Irme Šteter-Karp, predsjednica Centralnog odbora njemačkih katolika (ZdK), i dalje brani crkveno saopštenje navodeći da je bilo potrebno iznijeti „jasan stav“.

Međutim, taj stav očigledno je sporan i unutar ZdK-a. Bivša predsjednica CDU Anegret Kramp-Karenbauer početkom nedjelje dala je ostavku na članstvo u ZdK-u iz ljutnje prema Šteter-Karp. Do tada je bila portparolka Odjeljenja za „Održivi razvoj i globalnu odgovornost“.

Posebno su u neprijatnoj poziciji poslanici CDU Anja Karliček i Tomas Rahel. Karliček je takođe članica ZdK-a i predsjednica Katoličke njemačke ženske asocijacije, dok je Rahel član Vijeća EKD-a.

Njih dvoje su u Bundestagu glasali za predloge svog poslaničkog kluba i time protiv stava crkvenog dokumenta.

Stoga ne čudi što je Rahel nazvao vrijeme objavljivanja saopštenja „krajnje nepovoljnim“. Karliček, pak, naglašava kako će u narednim nedjeljama pokušati da „razgovara i riješi nesporazume koji su nastali između moje stranke i dijela crkve“.

Kancelar kao politički dobitnik

Posebno je problematično za Uniju to što je kancelar iz redova SPD-a politički iskoristio crkvenu izjavu. Olaf Šolc, iako nije naročito blizak crkvi, u Bundestagu je s vidnim zadovoljstvom prebacio CDU-ovom vođi Fridrihu Mercu: „Katolička i evangelistička crkva su u hitnom pismu upozorile na Vaše predloge, gospodine Merc!“

Hoće li ova situacija biti početak češćeg distanciranja crkava od Unije, ostaje nejasno.

Biskupkinja Kirsten Fers, predsjednica Vijeća EKD-a, nastoji da umanji političku oštrinu ovog sukoba.

„Bez obzira na to ko citira crkve, pa čak i ako je to kancelar, ključno je da EKD ne vodi politiku“, izjavila je za SWR, dodajući kako crkve moraju uvijek „unositi hrišćanske perspektive u društvene rasprave“. Jer, kako kaže, „to je naš zadatak.“

Šta povezuje – šta razdvaja?

Rasprava o izjavi berlinskih kancelarija Biskupske konferencije i EKD-a vjerovatno će još dugo zaokupljati javnost. Jer, ne samo da ponovo rasplamsava raspravu o značenju i aktuelnosti „hrišćanskog“ u nazivima stranaka Unije, već i jasno pokazuje koliko se CDU/CSU i crkve, ali i katolici i protestanti, često razlikuju u svojim stavovima.

To važi za migrantsku politiku, u kojoj evangelistička crkva već dugo pokazuje bliskost s lijevim političkim spektrom, ali i za rasprave o abortusu i potpomognutom suicidu.

Njemačka Izbori Crkva Fridrih Merc
Izvor: Dojče Vele
10. feb 2025 u 20:15

Komentari (0)

Za sada nema komentara na ovaj članak. Budite prvi da započnete diskusiju!

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Ukoliko ste pravilno upisali komentar dobićete potvrdu da je isti primljen za administriranje. Aktuelno.me zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima ne odražavaju stavove redakcije Aktuelno.me.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
SVIJET