HRA i TRIAL International Ured u Bosni i Hercegovini pozdravljaju zaključivanje Sporazuma o saradnji između CG i BiH
Podijeli vijest

HRA i TRIAL International Ured u Bosni i Hercegovini pozdravljaju zaključivanje Sporazuma o saradnji između CG i BiH

“Sporazumom se predviđa brža i efikasnija saradnja u predmetima ratnih zločina, kao i organizovanje svjedočenja, učešća i zaštite u postupcima za svjedoke, žrtve i oštećene u predmetima ratnih zločina koji se procesuiraju u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, a u kojima učestvuju svjedoci i oštećeni koji žive i borave u drugoj državi”, saopšteno je iz HRA

Autor:
Aktuelno
11. nov 2024 u 14:18
Foto: HRA

Akcija za ljudska prava (HRA) i TRIAL International Ured u Bosni i Hercegovini pozdravljaju zaključivanje Sporazuma o razumijevanju i saradnji u oblasti podrške svjedocima, oštećenima i žrtvama u krivičnim postupcima za ratne zločine, koji su potpisali Vrhovni državni tužilac Crne Gore Milorad Marković i glavni tužilac Tužilaštva Bosne i Hercegovine Milanko Kajganić.

“Sporazumom se predviđa brža i efikasnija saradnja u predmetima ratnih zločina, kao i organizovanje svjedočenja, učešća i zaštite u postupcima za svjedoke, žrtve i oštećene u predmetima ratnih zločina koji se procesuiraju u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, a u kojima učestvuju svjedoci i oštećeni koji žive i borave u drugoj državi”, saopšteno je iz HRA.

Njime se, ističu, uređuje i saradnja pri prikupljanju potrebnih podataka za ostvarivanje imovinskopravnog zahtjeva u krivičnim postupcima. U tom smislu, ako oštećeni iz BiH podnese imovinskopravni zahtjev u Crnoj Gori, BiH će biti u obavezi da ga informiše o svim dokazima koji su potrebni za njegovo ostvarivanje i obrnuto.

“Iako smatramo da bi pružanje ovih podataka bilo svrsishodnije i prije nego što oštećeni donese odluku o postavljanju imovinskopravnog zahtjeva, nadamo se da će veća saradnja po ovom pitanju približiti i Crnu Goru i BiH primjera radi Švedskoj u kojoj se imovinskopravni zahtjev dosuđuje u čak 84 odsto krivičnih predmeta”, dodaju u saopštenju.

Prednost dosuđivanja ovog zahtjeva u krivičnom postupku je značajna za oštećene, kada je počinilac solventan, jer se sprječava retraumatizacija u parničnom postupku, kao i otkrivanje identiteta žrtve u parnici (ako u krivici imaju status zaštićenog svjedoka) što je posebno značajno za žrtve seksualnog nasilja.

TRIAL International Ured HRA Bosna i Hercegovina BiH
11. nov 2024 u 14:18

Komentari (0)

Za sada nema komentara na ovaj članak. Budite prvi da započnete diskusiju!

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Ukoliko ste pravilno upisali komentar dobićete potvrdu da je isti primljen za administriranje. Aktuelno.me zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima ne odražavaju stavove redakcije Aktuelno.me.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
CRNA GORA