Friedman: Ne vjerujte ni riječ o onome što Tramp i Putin govore o Ukrajini
Podijeli vijest

Friedman: Ne vjerujte ni riječ o onome što Tramp i Putin govore o Ukrajini

Kolumnist New York Timesa izrazio je zabrinutost da bi Trumpov dogovor s Putinom mogao predstavljati prodaju Ukrajine.

Autor:
Aktuelno
Izvor: Agencije
20. mart 2025 u 09:40

Novinar Thomas Friedman je u svojoj sedmičnoj kolumni u novinamaThe New York Times pisao o dugom telefonskom razgovoru između američkog predsjednika Donalda Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina o tome kako okončati rusko-ukrajinski rat.

Istakao je jasne kontradiktornosti u izjavama obje strane, otkrivajući ključne tačke koje izazivaju sumnju u iskrenost i efikasnost Trumpovih napora u pregovorima s Putinom.

Friedman je rekao da ne vjeruje ni u jednu riječ koju su obojica izgovorili o njihovim privatnim razgovorima „jer je od početka postojalo nešto sumnjivo u vezi s dogovorom između Trumpa i Putina o Ukrajini“.

Podsjetio je na neke događaje iz moderne istorije, upoređujući Trumpov ishitreni pristup pitanjima vanjske politike s pristupom koji su imali bivši američki zvaničnici poput bivših ministara vanjskih poslova Henryja Kissingera i Jamesa Bakera.

Primjer Henryja Kissingera

Prilikom pregovora o razdruživanju između Izraela i Egipta te Izraela i Sirije, Kissingeru je trebalo više od mjesec dana intenzivne diplomatije da postigne dva sporazuma koja su okončala Oktobarski rat 1973. godine.

Friedman je ismijao način na koji su Trump i Putin postigli sporazum o 30-dnevnom primirju u Ukrajini, uključujući energetiku i infrastrukturu, istovremeno naglašavajući potrebu da se odmah započnu razgovori za postizanje šireg primirja.

Pitao se jesu li dva sastanka između američkog izaslanika Stevena Witkoffa i ruskog predsjednika te dva telefonska poziva između Trumpa i Putina dovoljna da okončaju rusku invaziju na Ukrajinu pod uslovima razumnim za Kijev.

Izrazio je zabrinutost da bi Trumpov dogovor s Putinom mogao predstavljati „prodaju“ Ukrajine, što bi ostavilo trajnu mrlju na Trumpu i njegovoj administraciji.

Napomenuo je da Sjedinjene Američke Države nikada nisu „prodale” zemlju koja se bori za slobodu nakon što su je podržavale zajedno s njenim saveznicima više od tri godine.

Trump ne shvata da Putin njime namanipuliše

Friedman je osudio Trumpovo isključivanje evropskih saveznika iz pregovora s Putinom uprkos njihovom značajnom doprinosu podršci Ukrajini, koji je, kolektivno gledano, premašio doprinos SAD-a.

Smatra da ignorisanje saveznika slabi poziciju SAD-a i daje Putinu prednost u pregovorima, dovodeći u pitanje razloge zbog kojih je Trump odlučio prekinuti isporuku vojne i obavještajne pomoći Ukrajini, a zatim je ponovo pokrenuti.

Objasnio je da je ono što je bivše ministre vanjskih poslova Kissingera i Bakera učinilo efikasnim pregovaračima jeste to što su znali iskoristiti saveznike za jačanje američke moći.

U svom članku Friedman tvrdi da Putin koristi Trumpa kako bi ostvario svoje veće ciljeve, poput podrivanja zapadnih sigurnosnih saveza i destabilizacije SAD-a.

Prema njegovom mišljenju, Trump nije shvatio da Putin i kineski predsjednik Xi Jinping nastoje umanjiti američki utiecaj u svijetu.

Fridman je naveo da mu je ruski vanjskopolitički analitičar u Moskvi, kojeg nije imenovao, rekao kako Trump ne shvata da Putin njime manipuliše kako bi oslabio međunarodni položaj SAD-a, destabilizovao njegovu unutrašnju situaciju i uništio mrežu njegovih bezbjednosnih saveza, posebno s Evropom.

SAD kao pion Rusa i Kineza

Analitičar je iznio tvrdnju kako i ruski i kineski predsjednik žele ograničiti utjecaj SAD-a na zapad umjesto da se miješa u Evropu ili azijsko-pacifičku regiju, pa ga vide kao pijuna kojeg obojica koriste za postizanje ovih ciljeva.

U kolumni se ponovo kritikuje Trumpova nejasnoća u pogledu njegovih zahtjeva prema Rusiji, što izaziva sumnje u njegove lične motive. Pozvao je na usvajanje strategije u skladu s američkim interesima i demokratskim vrijednostima, kao što su prekid vatre bez teritorijalnih ustupaka, podrška članstvu Ukrajine u Evropskoj uniji i jačanje međunarodnih mirovnih snaga.

Friedman je svoj članak završio izražavanjem duboke sumnje u istinitost Trumpovih i Putinovih izjava te je iznio tvrdnju da bi odluke koje se danas donose mogle imati katastrofalne posljedice po demokratiju i stabilnost Evrope. Smatra da Trump treba braniti američke interese i globalne vrijednosti umjesto da promoviše nejasne lične interese.

Donald Tramp Vladimir Putin Ukrajina
Izvor: Agencije
20. mart 2025 u 09:40

Komentari (0)

Za sada nema komentara na ovaj članak. Budite prvi da započnete diskusiju!

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Ukoliko ste pravilno upisali komentar dobićete potvrdu da je isti primljen za administriranje. Aktuelno.me zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima ne odražavaju stavove redakcije Aktuelno.me.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
SVIJET