Francuska osujetila tri napada na Olimpijske igre u Parizu
Podijeli vijest

Francuska osujetila tri napada na Olimpijske igre u Parizu

Ukupno pet osoba, uključujući maloljetnika, uhapšene su pod sumnjom da su umiješane u tri osujećene zavjere protiv Olimpijskih igara, koje su održane u jeku rata Izraela i Hamasa te Rusije i Ukrajine
11. sept 2024 u 21:51

Francuske vlasti osujetile su tri napada na Olimpijske i Paraolimpijske igre u Parizu i druge gradove koji su bili domaćini takmičenja, rekao je u srijedu državni tužilac za borbu protiv terorizma, Olivier Kristen.

Kristen je rekao da su zavere uključivale i planove da se napadnu “izraelske institucije i predstavnici Izraela u Parizu”, tokom Olimpijskih igara koje su se od 26. jula do 11. avgusta održale u Parizu.

On je za Frans enfo rekao da “izraelski sportski tim nije bio posebno na meti”, ali nije dao više detalja.

Ukupno pet osoba, uključujući maloljetnika, uhapšene su pod sumnjom da su umiješane u tri osujećene zavjere protiv Olimpijskih igara, koje su održane u jeku rata Izraela i Hamasa te Rusije i Ukrajine.

Osumnjičeni su u istražnom zatvoru i suočavaju se sa različitim optužbama za terorizam.

U Francuskoj je bila proglašena najviša bezbjednosna uzbuna mjesecima uoči Olimpijskih i Paraolimpijskih igara, koje su završene prošle nedjelje.

Tokom priprema za Igre, ministar unutrašnjih poslova Gerald Darmanin u više navrata je upozoravao da postoje bezbjedosne prijetnje od islamističkih ekstremističkih grupa, nasilnih ekoloških aktivista, ekstremno desničarskih grupa i sajber napada iz Rusije ili drugih protivnika.

U maju je uhapšen 18-godišnjak iz Čečenije zbog sumnje da je planirao napad na olimpijski fudbalski turnir u Sent Etjenu u ime ideologije militantne organizacije tzv. Islamske države.

Prijetnje džihadista dominirale su osujećenim zavjerama, a 80 odsto sudskih postupaka protiv osumnjičenih uključuje ekstremističku ideologiju koja i dalje utiče na francusku omladinu, naveo je tužilac i dodao da Islamska država nastavlja da širi propagandu.

Kristen je rekao da su preventivne mjere uključivale pretres kuća i kućni pritvor prije početka Olimpijskih igara i da su policija i druge bezbjednosne snage ove godine pretresle 936 kuća, u poređenju sa 153 prošle godine.

Francuska napad Pariz Olimpijske igre
11. sept 2024 u 21:51

Komentari (0)

Za sada nema komentara na ovaj članak. Budite prvi da započnete diskusiju!

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Ukoliko ste pravilno upisali komentar dobićete potvrdu da je isti primljen za administriranje. Aktuelno.me zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima ne odražavaju stavove redakcije Aktuelno.me.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
SVIJET