Fabris: Integracija ESG principa ključna za obezbjeđivanje dugoročne stabilnosti
Podijeli vijest

Fabris: Integracija ESG principa ključna za obezbjeđivanje dugoročne stabilnosti

Centralna banka Crne Gore organizovala je okrugli sto na temu Integrisanje ESG principa u strategije i politike kreditnih institucija, okupivši predstavnike poslovnih banaka, Vlade Crne Gore, regulatornih i nadzornih tijela, akademske zajednice i Privredne komore, s ciljem podsticanja dijaloga o održivim finansijama i jačanja ESG standarda u bankarskom sektoru

7. feb 2025 u 21:02
Foto: CBCG

Integracija ESG principa u strategije kreditnih institucija nije samo tržišni trend, već i ključna potreba za obezbjeđivanje dugoročne stabilnosti i uspjeha, poručio je danas viceguverner Centralne banke CBCG Nikola Fabris.

Centralna banka Crne Gore organizovala je okrugli sto na temu Integrisanje ESG principa u strategije i politike kreditnih institucija, okupivši predstavnike poslovnih banaka, Vlade Crne Gore, regulatornih i nadzornih tijela, akademske zajednice i Privredne komore, s ciljem podsticanja dijaloga o održivim finansijama i jačanja ESG standarda u bankarskom sektoru.

U uvodnom izlaganju, Fabris je istakao da Centralna banka aktivno jača otpornost finansijskog sektora na klimatske i ESG rizike kroz donošenje strateških politika, razvoj alata za upravljanje rizicima i koordinaciju međuinstitucionalnih aktivnosti, uključujući i istraživanje o uticaju klimatskih i ekoloških rizika na poslovanje banaka i izradu Mape puta finansijskog sektora ka održivim finansijama.

“Integracija ESG principa u strategije kreditnih institucija nije samo tržišni trend, već i ključna potreba za obezbjeđivanje dugoročne stabilnosti i uspjeha. Kroz bolje upravljanje rizicima, podršku održivim inicijativama i usklađenost sa globalnim regulativama, kreditne institucije mogu značajno doprinijeti održivom razvoju i ostvariti konkurentske prednosti na tržištu. Integracija ESG principa nije samo odgovornost, već i prilika za inovaciju i rast, jer se klijenti, investitori i društvo sve više okreću održivim i odgovornim praksama“, istakao je Fabris.

Generalni sekretar Udruženja banaka Crne Gore Bratislav Pejaković rekao je da će u predstojećem periodu fokus poslovnih banaka biti na ključnim oblastima kao što su digitalizacija i automatizacija, sa naglaskom na održivost i ESG, te izazove vezane za sajber bezbjednost i prevenciju prevara, nove oblike sistema plaćanja i nove načine rada u bankama.

Iz CBCG su kazali da je o ciljevima i statusu izrade Mape puta finansijskog sektora ka održivim finansijama, govorila savjetnica guvernerke za primjenu ESG standarda i inovacije Biljana Gligorić, dok je savjetnik viceguvernera Martin Bojaj predstavio rezultate istraživanja o integrisanju ESG principa u strategije i upravljanje, politike i procedure, organizaciju i izvještavanje kreditnih institucija, koje je sproveo Centar za makroekonomska i finansijska istarživanja i prognoze CBCG.

Navodi se da su predstavnice poslovnih banaka Vanja Mitrović i Veselinka Mašulović prezentovale aktivnosti i rezultate svojih kreditnih institucija u primjeni ESG principa u poslovanju.

Predstavnik Ministarstva energetike Božidar Pavlović predstavio je proces sertifikovanja energetskih karakteristika zgrada, odnosno energetskih pasoša.

U saopštenju za medije CBCG navodi se da su se učesnici skupa saglasili da je koncept održivog razvoja na globalnom niovu s razlogom sve više dio strateškog fokusa u razmatranju dugoročne perspektive razvoja i odgovornosti prema budućim generacijama.

Zaključeno je da finansijski sektor, u saradnji sa ostalim institucijama, strateškim pristupom i konkretnim aktivnostima, može ne samo da pruži značajan doprinos i da primjere odgovornog poslovanja, već i da bude nosilac razvoja u ovoj oblasti.

Nikola Fabris Centralna Banka Crne Gore CBCG CBCG
7. feb 2025 u 21:02

Komentari (0)

Za sada nema komentara na ovaj članak. Budite prvi da započnete diskusiju!

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Ukoliko ste pravilno upisali komentar dobićete potvrdu da je isti primljen za administriranje. Aktuelno.me zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima ne odražavaju stavove redakcije Aktuelno.me.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
EKONOMIJA