Izvještaj Evropske komisije (EK) o Crnoj Gori biće objavljen danas. Paket proširenja za sve zemlje kanidate biće objavljen nakon što dobije zeleno svjetlo Kolegijuma komesara. Izvještaj je najvažniji dokument kojim se procjenjuju rezultati zemlje kandidata na putu ka EU, piše RTCG.
Politička posvećenost crnogorskih vlasti strateškom cilju evropskih integracija najvažniji je prioritet za državu, a čvrst ostanak na strateškoj EU orijentaciji ostaje ključan za napredak u naredom periodu, navodi se u Izvještaju o napretku u koji je RTCG imala uvid.
Ističe se da je od formiranja u oktobru 2023. Vlada djelovala u generalno stabilnom političkom okruženju, sa manjom polarizacijom u poređenju sa prethodnim godinama.
Međutim, kako se navodi, zemlja i njene institucije su krhke i ranjive na političku krizu i potencijalne institucionalne blokade.
Spajić najavio najbolji izvještaj u istoriji
Premijer Milojko Spajić juče je rekao da je u vrijeme Abazovićeve vlade bio najgori izvještaj Evropske komisije o Crnoj Gori, a da ćemo danas vjerovatno dobiti i najbolji izvještaj u istoriji.
Dok u vladajućoj većini s nestrpljenjem očekuju sjutrašnji Izvještaj Evropske komisije iz opozicije poručuju da Evropska unija čini sve kako bi nam pomogla da što prije postanemo dio nje, ali sumnjaju da Vlada to zaista i želi.
“Očekujem da će Izvještaj biti pozitivan. I to nije samo moje očekivanje, nego je i uvažena predsjednica Evropske komisije već dala svoje mišljenje. Rekla je da će izvještaj biti pozitivan i nahvalila je napredak Crne Gore na putu ka EU“, kazao je poslanik PES-a Tonći Janović.
Iz opozicije, s druge strane, poručuju da Evropska unija čini sve kako bi nam pomogla da što prije postanemo dio nje, ali sumnjaju da Vlada to zaista i želi.
“Dvije su strane, jedna je Evropska unija, druga su građani Crne Gore, a treća je vlast, odnosno dio vlasti koji uvijek s nekim temama nas od tog cilja gura dalje. Tako da skeptik sam prema tome da li postoji stvarno volja i namjera naše vlasti da Crna Gora tom brzinom i dinamikom ide ka EU“, izjavio je poslanik DPS-a Nikola Janović.
“Nakon IBAR-a mi izvjesno imamo zastoj u procesu evropske integracije, to više nije fokus. Odmah nakon IBAR-a su na dnevni rad stigle rezolucije, teme koje nisu teme konsenzusa nego podjela u ovom društvu i koje pokazuju u stvari iskrene namjere velikog dijela parlamentarne većine“, smatra poslanica GP URA Ana Novaković Đurović.
EK predlaže sastavljanje Ugovora o pristupanju sa Crnom Gorom
U nacrtu Izvještaja o napretku Crne Gore koji će Komisija predstaviti danas navodi se i da će EK predložiti Savjetu osnivanje tehničke radne grupe za sastavljanje Ugovora o pristupanju sa Crnom Gorom u dogledno vrijeme.
Dalji napori će, kako se konstatuje, biti potrebni kako bi se osigurao nastavak njihovog usklađivanja.
Crna Gora bi u narednoj godini trebalo da ispuni preprouke koje se tiču imenovanja stalnog predsjednika Vrhovnog suda, kao i imenovanja na drugim visokim pravosudnim funkcijama, “kroz transparentnu proceduru zasnovanu na zaslugama, kako bi se obezbijedilo pravilno funkcionisanje i odgovornost pravosudnog sistema”, ističe se u dokumentu.
“Izborni okvir zahtijeva sveobuhvatnu reviziju”
U Izvještaju se navodi i da su izbori održani u pet opština, je da izborni okvir zahtijeva sveobuhvatnu reviziju.
„Dok je sprovođenje izbora u cjelini uglavnom zadovoljavajuće, pravni okvir zahtijeva sveobuhvatnu reformu i usklađivanje sa pravom EU izbornog zakonodavstva. Većina preporuka OSCE/ODIHR-a na čekanju je i nije adresirana. Crna Gora treba dalje da teži usklađivanju svojih izbornih procesa sa najvišim demokratskim standardima“ ističe se u izvještaju.
Naglašava se i da je Parlament radio redovno, uglavnom uz konsenzus o ključnim pitanjima vezanim za EU.
“Parlament može da sprovodi svoja ovlašćenja na uglavnom zadovoljavajući način. Uprkos stalnoj fragmentaciji parlamentarnog pejzaža, većina je konstituisana od oktobra 2023. godine, čime je okončan produženi period političke nestabilnosti”, piše u dokumentu.
Konsenzus o ključnim reformama vezanim za pridruživanje EU proširen je na oba kraja političkog spektra i zakonodavstvo koje se odnosi na EU usvojeno je jednoglasno u Parlamentu.
“Međutim, tenzije i međuetnička polarizacija su se ponovo pojavile, što je negativno uticalo na političku stabilnost. Tokom ljeta 2024. godine, Skupština je preduzela neke ishitrene zakonodavne inicijative i nije primijenila neophodne principe transparentnosti”, navodi se u dokumentu.
Dalje se ističe da je Crna Gora aktivno uključena u implementaciju novog plana rasta za Zapadni Balkan.
Dobar napredak u Poglavlju 23
U dokumentu u koji je TVCG imala uvid navodi se da Crna Gora ostaje umjereno spremna za primjenu pravnih tekovina EU i evropskih standarda u ovoj oblasti i ukupno je postigla dobar napredak.
“Dobar napredak je postignut u pogledu reforme pravosuđa, borbe protiv korupcije, slobode izražavanja i slobode medija, uz suštinske reforme zakonodavnog i strateškog okvira. U junu 2024. godine, Evropska komisija je u svom izvještaju o privremenim mjerilima ocijenila da je Crna Gora ispunila privremene standarde za poglavlje 23, a samim tim i postavljena su završna mjerila za poglavlje 23“, ističe se u Izvještaju.
U dijelu koji se odnosi na funkcionisanje pravosuđa navodi se da je crnogorski pravosudni sistem umjereno pripremljen i dobro je napredovao u ključnim reformama pravosuđa i prošlogodišnjim preporukama.
“Uspostavljen je novi strateški okvir, a usvojene su suštinske izmjene i dopune Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, Zakon o državnom tužilaštvu i Zakon o specijalnom državnom tužilaštvu u cilju njihovog usklađivanja sa pravnim tekovinama EU i evropskim standardima, na osnovu preporuka Evropske i Venecijanske komisije“, dodaje se u dokumentu.
Sloboda izražavanja
Takođe se u Izvještaju navodi da Crna Gora ima pluralističko medijsko okruženje i nalazi se između određenog nivoa pripremljenosti i umjerenog nivoa pripremljenosti u oblasti slobode izražavanja.
Sveukupno gledano, u izvještajnom periodu je postignut dobar napredak, posebno usvajanjem paketa medijskih zakona – novi Zakon o medijima, novi Zakon o audiovizuelnim medijskim servisima i novi Zakon o javnom RTV servisu RTCG u skladu sa pravnim tekovinama EU, i evropskim standardima, što bila je ključna preporuka prošlogodišnjeg izvještaja.
Preporuke Komisije iz prošle godine u velikoj mjeri su sprovedene.
U narednoj godini Crna Gora posebno treba da radi na zaštiti novinara od svih oblika nasilja, uz davanje prioriteta istragama i sudskom praćenju u ključnim slučajevima starih napada na novinare. Takođe, potrebno je obezbijediti dosljednu primjenu svih propisa u vezi sa medijima i održavati politiku nulte tolerancije na bilo koji oblik pritiska ili uznemiravanja novinara, uključujući i javne zvaničnike.
Naglašava se i važnost zaštite od bilo kakvog oblika neprikladnog uticaja na uređivačku, institucionalnu ili finansijsku nezavisnost javnog emitera RTCG, „koji treba da bude u potpunosti u skladu sa zakonom i sa najvišim standardima profesionalnog integriteta i odgovornosti“.
Napredak u borbi protiv kriminala
Crna Gora ima između umjerenog i dobrog nivoa pripremljenosti u oblasti pravde, slobode i bezbjednosti.
“Crna Gora je postigla dobar napredak u borbi protiv organizovanog kriminala i upravljanju migracijama i azilom”, navodi se u Izvještaju.
U narednoj godini Crna Gora bi posebno trebalo da poveća efikasnost krivičnog gonjenja/presuđivanja u teškim slučajevima i slučajevima organizovanog kriminala, posebno u slučajevima pranja novca.
Komisija očekuje i da se zemlja pozabavi dugotrajnošću suđenja i čestim odgađanjima u slučajevima organizovanog kriminala.