Zajednica opština Crne Gore organizovala je obuku na temu „Nadzor nad društvima i ustanovama čiji je osnivač opština” koja je okupila službenike u organima lokalne uprave na poslovima upravnog nadzora nad radom privrednih društava i ustanova čiji je osnivač opština kao i zaposlene u opštinskim preduzećima i ustanovama nad kojim opština ima obavezu da vrši nadzor. Glavni cilj obuke je prevencija nezakonitog postupanja i podizanja kvaliteta usluge građanima uz što manje troškove.
Na obuci gdje su predavači bili generalna sekretarka Zajednice opština Mišela Manojlović i sekretarka Odbora za komunalne djelatnosti I životnu sredinu Sanja Živković, učesnici su u interaktivnoj diskusiji definisali cjelishodnost rada javnih službi i na koji način se vrši upravni nadzor na cjelishodnošću rada.
U pitanju je prva obuka ovog tipa koju je Zajednica opština priremila i organizovala za potrebe i na zahtjev opština.
“Upravni nadzor je oblast koja nije jasno regulisana zakonima, što izaziva mnoge dileme kako u samim sekretarijatima koji bi trebalo da ga vrše u punom kapacitetu, tako i u privrednim društima i ustanovama nad kojima se sprovodi. Imajući u vidu da je nadzor nad radom privrednih društava i ustanova čiji je osnivač opština, od ogromnog značaja za podizanje kvaliteta usluga koje opštine pružaju građanima jer omogućava, ne samo zakonito i efikasno funkcionisanje subjekata koji te usluge pružaju, već i njihovo ekonomično poslovanje, sa što manje troškova na teret građana, obuka je bila usmjerena na jasno prepoznanavanje zakonskih odredbi koje ga regulišu kao obavezu sekretarijata i da se te odredbe primjene na konkretne aktivnosti i ovlašćenja službenika koji vrše nadzor, uz obaveze organa upravljanja privrednih društava i ustanova nad kojima se vrši kao osnovno pravo osnivača”, navodi ZOCG.
Više od 30 učesnika iz jedinica lokalne samouprave Crne Gore aktivno je učestvovalo na ovoj obuci gdje su se upoznali se sa pojmom i značenjem upravnog nadzora nad radom društvima i preduzećima čiji je osnivač opština, zatim sa vrstama upravnog nadzora i mjerama resornog sekretarijata.
Polaznici obuke razmjenili su i svoja dosadašnja iskustva i dileme po ovim pitanjima, čime je ispunen cilj Zajednice opština za partnerskim odnosom između predstavnika opština kao osnivača i preduzeća i ustanova koji pružaju direktne usluge građanima.
Obuka je realizovana okviru RCDN projekta (Regionalna mreža za razvoj kapaciteta u oblasti vodosnabdijevanja i tretmana otpadnih voda u jugoistočnoj Evropi), koji finansiraju Njemačka i Švajcarska, a implementira GIZ (Njemačko društvo za međunarodnu u saradnju) sa NALAS-om (Mreža asocijacija lokalnih saomuprava Jugoistočne Evrope).