Definisan pojam “agenta stranog uticaja” u Republici Srpskoj
Podijeli vijest

Definisan pojam “agenta stranog uticaja” u Republici Srpskoj

To je utvrđeno u prijedlogu zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija Republike Srpske (RS), u javnosti poznat kao zakon o “stranim agentima”. Prijedlog je objavljen na zvaničnoj stranici Ministarstva pravde Republike Srpske, piše RSE.
Autor:
Aktuelno
4. apr 2024 u 09:01

Neprofitne organizacije koje pomažu strani subjekti, a koje se bave političkim djelovanjem ili političkim aktivnostima, uticajem na javno mnijenje, te one koje narušavaju integritet i Ustav Republike Srpske su definisani kao “agenti stranog uticaja”.

To je utvrđeno u prijedlogu zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija Republike Srpske (RS), u javnosti poznat kao zakon o “stranim agentima”. Prijedlog je objavljen na zvaničnoj stranici Ministarstva pravde Republike Srpske, piše RSE.

Predviđene su i zabrane djelovanja u slučaju narušavanja “integriteta RS”.

Dio Zakona koji govori o “političkom djelovanju” agenata stranog uticaja proširen je i djelovanjem na “ugrožavanje demokratije”, te na “kršenje Ustavom RS zagarantovanih sloboda i prava, te raspirivanje nacionalne, rasne ili vjerske mržnje i netrpeljivosti”.

Novina u prijedlogu je i da je neprofitna organizacija obavezna da “podnese prijavu ministarstvu pravde u roku od 15 dana od prijema finansijskih sredstava ili druge vrste pomoći od stranog subjekta”.

Prijedlogom zakona se predviđa da Ministarstvo pravde RS prati aktivnosti neprofitnih organizacija, osim na teritoriji RS, i u drugim djelovima Bosne i Hercegovine.

Definisano je da zakon stupa na snagu 1. januara 2025. godine.

U Prijedlogu je ukinuta odredba koja je bila napisana u Nacrtu zakona, prema kojoj ministar pravde podnosi prijedlog sudu za zabranu rada.

Na čelu ministarstva pravde je Miloš Bukejlović, koji se nalazi na listi sankcija Sjedinjenih Američkih Država od jula prošle godine zbog odgovornosti za izradu zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH.

Bosanski zakon i američke sankcije otežale svakodnevicu osobama sa ‘crne liste’ SAD

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 28. septembra prošle godine Nacrt ovog zakona, koji je naišao na niz kritika javnosti, nevladinog sektora i međunarodnih organizacija.

Istraživanje Radija Slobodna Evropa je pokazalo da je zakon bliži ruskom zakonskom rješenju iz 2012. godine.

Ruska vlada je 2017. godine na listu “stranih agenata” stavila Ruski servis Radija Slobodna Evropa, šest drugih servisa na ruskom jeziku RSE i Current Time, medij na ruskom jeziku koji RSE vodi u saradnji sa Glasom Amerike.

Ruske i međunarodne grupe za ljudska prava, kao i vlada SAD i Evropska unija optužile su rusku vladu da koristi zakon o “stranim agentima” kako bi suzbili neslaganja i političke protivnike.

Prema analizi organizacije Transparency International BiH, zakonsko rješenje nije u skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i slobodama, državnim i entitetskim Ustavom i važećim zakonima u Republici Srpskoj.

4. apr 2024 u 09:01

Komentari (0)

Za sada nema komentara na ovaj članak. Budite prvi da započnete diskusiju!

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Ukoliko ste pravilno upisali komentar dobićete potvrdu da je isti primljen za administriranje. Aktuelno.me zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima ne odražavaju stavove redakcije Aktuelno.me.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
REGION