Predsjednik SAD-a Donald Tramp nametnuo je vanredne nove carine za Meksiko, Kanadu i Kinu. Potpisao je nalog o uvođenju carina od 25 odsto na robu iz Meksika i Kanade, zajedno s carinama od 10 odsto na kineske proizvode.
Cilj je, kako je navedeno – obuzdati dotok droge i imigranata bez dokumenata u SAD.
„Razmišljamo o 25 odsto u Meksiku i Kanadi, jer oni dopuštaju veliki broj ljudi. Iz Kanade prijeti dolazak ogromnog broja ljudi i fentanila“, rekao je Tramp.
Nekoliko sati kasnije, meksička predsjednica Klaudija Šajnbaum najavila je uzvratne carine, a kanadski premijer Džastin Trudo najavio je „dalekosežne“ uzvratne namete.
“Poput američkih carina, naš će odgovor takođe biti dalekosežan i uključivaće svakodnevne artikle poput američkog piva, vina i burbona. Voće i voćni sokovi, uključujući sok od narandže, zajedno s povrćem, parfemima, odjećom i obućom. Sadržaće glavne potrošačke proizvode poput kućnih aparata, namještaja i sportske opreme, te materijale poput drvene građe i plastike, uz još puno, puno više“, rekao je Trudo.
Meksiko poručuje da ne želi sukob.
„Oslanjamo se na saradnju između susjednih zemalja. Meksiko ne samo da ne želi da fentanil stigne do Sjedinjenih Država, nego ne želi nigdje. Stoga, ako Sjedinjene Države žele da se bore protiv kriminalnih grupa koje prodaju drogu i stvaraju nasilje, moramo sarađivati na sveobuhvatan način, ali uvijek prema načelima zajedničke odgovornosti, uzajamnog povjerenja, saradnje i iznad svega, poštovanja suvereniteta. Problemi se ne rješavaju nametanjem carina, već razgovorom i dijalogom kao što smo prošlih nedjelja učinili s njegovim Stejt Departmentom, kako bismo se pozabavili fenomenom migracije; u našem slučaju, uz poštovanje ljudskih prava“, navodi se u saopštenju Vlade Meksika.
Kinesko ministarstvo trgovine najavljuje žalbu Svjetskoj trgovinskoj organizaciji i odgovarajuće protivmjere, ne navodeći detalje.
„Kao odgovor na pogrešnu akciju SAD-a, Kina će podnijeti tužbu STO-u i preduzeti odgovarajuće protivmjere, kako bi čvrsto zaštitila svoja prava i interese“, navela je Liang Jan, voditeljka Centralne kineske televizije.
Kako bi uveo carine, Tramp je u svojoj izvršnoj akciji proglasio vanredno stanje u državi, pozivajući se na Zakon o međunarodnim vanrednim državnim ovlašćenjima, koji ovlašćuje predsjednika da jednostrano upravlja uvozom tokom vanrednog stanja.
Carine i naknadne odmazde rizikuju pokretanje trgovinskog rata koji bi mogao značajno da ošteti državne uprave ciljanih zemalja i Sjedinjenih Država.
EU najavljuje odgovor ukoliko se nađe na meti carina
Evropska unija je “izrazila žaljenje” zbog povećanja američkih carina na proizvode iz Kanade, Meksika i Kine, ocijenivši tu mjeru “štetnom za sve strane”, dan nakon što je Donald Tramp potpisao dekrete.
“EU čvrsto vjeruje da niske carine podstiču rast i ekonomsku stabilnost” i ističe da će “odlučno odgovoriti” nađe li se na meti “nepravednih” carina, upozorila je Evropska komisija.
Tramp je naknadno izjavio da će uskoro uvesti carine na robu koja se uvozi u SAD iz Evropske unije, a nije isključio takvu mjeru ni protiv Velike Britanije.
“Oni ne kupuju naše automobile, ne kupuju naše poljoprivredne proizvode. Ne kupuju gotovo ništa, a mi uvozimo sve – milione automobila, ogromne količine hrane i poljoprivrednih proizvoda”, naveo je Tramp, a prenosi Tanjug.
Na pitanje BBC-a da li postoji rok za uvođenje carina prema EU, Trump je rekao da ne postoji vremenski okvir, ali da će se to desiti “prilično brzo”.