Najnovija studija otkriva da ChatGPT i drugi veliki jezički modeli zasnovani na vještačkoj inteligenciji (AI) imaju sposobnost samoorganizovanja i nije im potrebna intervencija čovjeka.
Kada su u grupama, ovi jezički modeli spontano uspostavljaju norme ponašanja i društvenih konvencija, kao što je to slučaj sa ljudskim društvom, prenose danas italijanski mediji.
Ovom jedinstvenom studijom, objavljenom u časopisu Science Advances, rukovodio je italijanski naučnik Andrea Baronkeli koji radi na londonskom univerzitetu Siti Sent Džordž, prenijela je Ansa.
"Mehanizam je isti kao i onaj koji se nalazi u osnovi velikog dijela složenog ponašanja kod ljudi, kao što su pravila učtivosti, dres kod i moralni propisi", rekao je on.
Istraživači su sproveli adaptirani eksperiment koji se koristi i u proučavanju socijalnih konvencija kod ljudi, tako što su formirali dvije grupe jezičkih modela kao što je ChatGPT.
Od svake grupe je traženo da izabere neki naziv iz ponuđenih opcija, u ovom eksperimentu je to bilo jedno slovo alfabeta, ili nasumičan niz karaktera.
"Jezički modeli, takozvani LLM-ovi, dobijali bi pozitivne poene svaki put kada bi uspješno koordinisali upotrebu istog naziva, dok bi u slučaju neuspjeha dobili negativne poene", ukazao je Baronkeli.
Prema njegovim riječima, taj mehanizam služi da motiviše aktere da se dogovore o lokalnoj interakciji, što je ista šema korišćena ranije u eksperimentima sa ljudima u laboratoriji kojima su davane male novčane nagrade u slučaju uspješnog rješavanja zadataka.