CBCG i EBRD započele implementaciju inicijative WE Finance Code, cilj jačanje ženskog preduzetništva
Podijeli vijest

CBCG i EBRD započele implementaciju inicijative WE Finance Code, cilj jačanje ženskog preduzetništva

On je guvernerki Radović čestitao na prijemu Crne Gore u SEPA sistem, ističući da će i taj korak „dodatno osnažiti crnogorsku privredu i doprinijeti inkluziji i ekonomskom razvoju“.

Autor:
Aktuelno
28. nov 2024 u 18:23

Angažovanost i entuzijazam svih relevantnih aktera doprinijeće ostvarenju našeg zajedničkog cilja – da finansijska inkluzija postane stvarnost, a ne samo obećanje, saopštila je guvernerka Centralne banke Crne Gore Irena Radović.

Radović se sastala danas sa predstavnicima Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), koje je predvodio Remon Zakaria, šef kancelarije ove institucije u Crnoj Gori, i Frankfurtske škole za finansije i menadžment, koje je predvodila Marija Risteska, koordinatorka programa.

“Današnjim sastankom je formalno započeta implementacija inicijative Women Entrepreneurs (WE) Finance Code u Crnoj Gori, čiji je cilj jačanje ženskog preduzetništva, kroz unapređenje pristupa finansiranju za crnogorska mikro, mala i srednja preduzeća kojima rukovode žene ili su njihove vlasnice”, navodi se u saopštenju CBCG.

Prethodno je, u junu ove godine, u Londonu potpisan Memorandum o saradnji između CBCG i EBRD-a, čime su postavljeni temelji za otpočinjanje ovog projekta.

“Uključivanje Crne Gore, kroz angažman CBCG, u ovu značajnu globalnu inicijativu za snaženje i inkluziju ženskog biznisa predstavlja ključni korak ka unapređenju ekonomske inkluzije i održivog razvoja zemlje”, kazao je Zakaria.

On je guvernerki Radović čestitao na prijemu Crne Gore u SEPA sistem, ističući da će i taj korak „dodatno osnažiti crnogorsku privredu i doprinijeti inkluziji i ekonomskom razvoju“.

Radović je istakla zadovoljstvo što je ova inicijativa okupila sve ključne aktere iz javnog i sektora finansijskih usluga u Crnoj Gori, uključujući poslovne banke, mikrokreditne finansijske institucije i Investiciono-razvojni fond.

“Angažovanost i entuzijazam svih relevantnih aktera doprinijeće ostvarenju našeg zajedničkog cilja – da finansijska inkluzija postane stvarnost, a ne samo obećanje. Time direktno doprinosimo ekonomskom osnaživanju žena i korišćenju njihovog potencijala za dinamičniji ekonomski rast”, kazala je Radović.

Komentarišući aktuelne podatke o rodnoj ravnoteži u crnogorskom finansijskom sektoru, koji pokazuju da je samo 17,7 odsto kredita mikro, malim i srednjim preduzećima odobreno firmama u vlasništvu žena, sagovornici su se saglasili u ocijeni da ovakvo stanje treba da bude podsticaj za dodatne napore.

U tom pravcu, neophodno je raditi na sagledavanju rizika i otklanjanju prepreka koje otežavaju pristup finansiranju, poručeno je sa sastanka.

Direktorica Sektora za finansijsku stabilnost, istraživanja i statistiku u CBCGMarijana Mitrović Mijatovićbiće tzv. Champion WE Finance Code-a, odnosno voditeljka aktivnosti na implementaciji ove inicijative u Crnoj Gori.

Radović je posebno naglasila da se u okviru WE Finance Code inicijative u Crnoj Gori realizuje program Women on Boards (WoB) usmjeren je na razvoj kadrova za veću inkluzivnost na pozicijama ekonomskog odlučivanja u skladu sa pravnom tekovinom Evropske unije.

Zakaria je, kako je saopšteno, pohvalio angažman Radović, kao inicijatorke Agende za ekonomsko osnaživanje žena iz 2022. godine i rodonačelnice WoB programa na nacionalnom nivou, koji je sastavni dio priprema za implementaciju novog Zakona o privrednim društvima, čije se usvajanje uskoro očekuje.

“U tekst ovog zakona prenešene su odredbe iz relevantnih EU propisa koje se tiču kvota kojima se velike kompanije u privatnom i javnom sektoru obavezuju na: najmanje 40 odsto mjesta u odborima direktora za predstavnike manje zastupljenog pola, odnosno najmanje 33 odsto svih izvršnih i neizvršnih direktora”, dodaju iz CBCG.

Na sastanku je najavljena radionica koja će biti održana sjutra, sa ciljem definisanja konkretnih koraka za implementaciju WE Finance Code inicijative, uz učešće svih relevantnih aktera iz finansijskog i javnog sektora.

Sastanku su prisustvovali iSelma Demirović,saradnica iz podgoričke kancelarije EBDR-a iKalum Volis, analitičarka za rodnu ravnopravnost i ekonomsku inkluziju iz centrale ove banke u Londonu, kao i predstavnici Frankfurtske škole za finansije i menadžment:Hana Vutke, menadžerka projekta,Gojko Vučinić, bankarski ekspert za mala i srednja preduzeća, Ufuk Cogur, ekspert za podatke i Ana Saveljić, nacionalna koordinatorka.

28. nov 2024 u 18:23

Komentari (0)

Za sada nema komentara na ovaj članak. Budite prvi da započnete diskusiju!

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Ukoliko ste pravilno upisali komentar dobićete potvrdu da je isti primljen za administriranje. Aktuelno.me zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima ne odražavaju stavove redakcije Aktuelno.me.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
EKONOMIJA