Crnogorski centar u New Yorku biće mjesto gdje će se s generacije na generaciju njegovati crnogorski identitet, jezik i kultura. Ovaj značajni poduhvat okuplja iseljenike i prijatelje Crne Gore s ciljem očuvanja narodnih i vjerskih tradicija u dijaspori.
Jedna od ključnih ličnosti koja podržava ovu inicijativu je Bosa Bulajić, istaknuta intelektualka sa dubokim korijenima u crnogorskoj i svjetskoj akademskoj zajednici.
Bosa Bulajić je ime koje ima duboko ukorijenjeno mjesto u crnogorskoj i svjetskoj intelektualnoj tradiciji. Bosa je rođena u Vilusima i rođena je sestra Veljka Bulajića, jednog od najuspješnijih jugoslovenskih režisera, koji je u svojoj bogatoj karijeri režirao kultni film Bitaka na Neretvi, kao i mnoge druge, a dobitnik je mnogih svjetskih i domaćih filmskih priznanja.
Bosa je odrasla u Sarajevu, prolazila kroz mnoge životne izazove, pa i borbu za slobodu. Njen otac, Miljko Bulajić, bio je prisiljen da napusti Crnu Goru nakon okupacije 1918. godine. Bosa je nastavila školovanje u Sarajevu, Beogradu, i na prestižnom New York University, gdje je stekla doktorat na Slavističkoj Katedri pod mentorstvom profesora Borisa Unbegauma, jednog od osnivača „Oxford Slavonic Papers.“
Bosa Bulajić
Pored toga, Bosa je bila profesor Ruske kulture i civilizacije na New York University, a kao osnivač i direktor „The Great Artists Series“, ostvarila je saradnju sa najpoznatijim svjetskim umjetnicima kao što su Arthur Miller, Zubin Mehta, Elia Kazan i Miloš Forman. Njen rad u Sjedinjenim Državama pomogao je u uspostavljanju čvrstih poslovnih odnosa između američkih kompanija i bivšeg Sovjetskog Saveza.
Osim toga, Bosa Bulajić je autor romana „Lion’s Rib“ (Rebro Lava), u kojem značajnu pažnju posvećuje periodu okupacije Crne Gore. Iako roman još uvijek nije objavljen, planirano je da izađe 2026. godine.
Danas, u 93. godini, Bosa nastavlja svoju misiju očuvanja crnogorskog identiteta, a njeno pozdravno pismo, upućeno Mitropolitu Crnogorske Pravoslavne Crkve Borisu i okupljenim prijateljima i vjernicima na donatorskoj večeri održanoj 28. februara, oslikava njenu duboku posvećenost narodnoj i vjerskoj tradiciji.
Njeno pozdravno pismo prenosimo u cjelosti:
Njegovom Blaženstvu Borisu Mitropolitu Crnogorske Pravoslavne Crkve, njegovoj ekselenciji Željku Stamatovicu, bivšem crnogorskom ambasadoru i generalnom konzulu u New Yorku, clanovima Crkvene Opštine Sveti Petar Cetinjski, vjernicima i prijateljima Crnogorske Pravoslavne Crkve i svima prisutnim na vecerašnjem skupu.
Nadam se da ce vas moj pozdrav naći u dobrom zdravlju i veselju.
Žao mi je veoma da nisam večeras sa vama, da dijelim radost inicijative da se osnuje crnogorska pravoslavna opstina i crnogorski centar u New Yorku. Važnost ovog poduhvata je neizmjerna.
Narodu Crne Gore, male zemlje na Balkanu, samoj, bez ičije pomoći u vjekovnim borbama protiv neprijatelja za odbranu svoje slobode i identiteta jedini pouzdani oslonac bila je crnogorska pravoslavna crkva --crkva naroda. U zajedništvu crkve i naroda formiran je crnogorski ethos. Kao što je uvijek bilo u zajedništvu crnogorske crkve i naroda, crnogorska pravoslavna opstina I crnogorski centar u New Yorku biće mjesto gdje će se s generacije na generaciju gajiti svoj identitet, očuvati svoji moralni principi, svoj crnogorski jezik.
Želim vam svima svaku sreću i uspjeh u osnivanju crnogorske pravoslavne crkve u New Yorku, a nama koji živimo po malim mjestima gdje nas je malo da nađemo način da se organizujemo i pođemo vašim putem.