AI sistemi kao bolji meteorolozi
Podijeli vijest

AI sistemi kao bolji meteorolozi

Često razliku između suve i mokre odjeće čini dobra meteorološka procjena. Još uvijek se dešava da kiša počne i prije nego što ju je bilo ko najavio. To bi uskoro moglo da se promijeni, budući da AI ulazi u sve sfere života, pa i u vremensku prognozu

Autor:
Aktuelno
Izvor: PC Press
6. dec 2024 u 15:58
Foto: Google GenCast

AI sistemi se već takmiče s tradicionalnim metodama za predviđanje vremenskih prilika. To ne znači da je sve besprekorno – predviđanja postaju sve manje jasna kada sistem pokušava da sastavi vremensku prognozu za neki vremenski period koji je udaljeniji od sadašnjeg trenutka. To bi moglo da znači da tradicionalni modeli za izračunavanje cirkulacija u atmosferi i nisu toliko loši, bar za sada.

U jednom novom naučnom radu se tvrdi da DeepMind kompanije Google ima novi AI sistem koji je bolji od najboljeg tradicionalnog (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts). U pitanju je GenCast koji neke tradicionalne metode spaja s opcijama koje obično koristi generativni AI. Rezultat je nova metoda koja ubrzava proces, daje preciznije podatke i značajno smanjuje troškove.

Tradicionalne meteorološke metode imaju određene prednosti, tačnije dvije: prva je da se direktno baziraju fizičkoj meteorologiji i u predviđanja inkorporiraju zakone za koje znamo da utiču na promjene vremena, a druga je sve funkcioniše kao cjelina, pa uzimanje različitih parametara u obzir ublažava haotičnu prirodu meteoroloških promjena.

Evo još detalja:

Napravljen je bar jedan pokušaj da se ove prednosti uključe u neki AI sistem, pa je u okviru DeepMind meteorološkog sistema usvojeno da se više funkcija odvija u isto vrijeme, dok je fizička meteorologija zanemjarena. GenCast dakle radi po principu „meteorološkog ansambla“, a očekuje se da će vremenom postati sve bolji i da će i iz ne potpuno jasnih podataka moći da daje vremensku prognozu. To funkcioniše tako što se u sistem otpremi više šablona koji nisu najjasniji, a svaki od njih daje podatke koji se potom spajaju u cjelinu. Na osnovu toga se dobija jasnija slika vremenskih prilika koje dolaze.

U izveštajima stoji da GenCast već premašuje tradicionalne modele kada je tačnost u pitanju, budući da je od najboljeg tradicionalnog modela bio bolji u 97% testiranih slučajeva. To zvuči nevjerovatno, budući da su svi prethodni meteorološki AI modeli bili prilično loši. Nije ni GenCast apsolutno savršen, ali predstavlja ogroman korak ka preciznijoj vremenskoj prognozi. Za sada je najbolji hibridni pristup koji kombinuje dobro iz oba svijeta, a ostaje da se vidi kuda će nas to odvesti.

AI Vještačka inteligencija meteo prognoza vrijeme
Izvor: PC Press
6. dec 2024 u 15:58

Komentari (0)

Za sada nema komentara na ovaj članak. Budite prvi da započnete diskusiju!

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Ukoliko ste pravilno upisali komentar dobićete potvrdu da je isti primljen za administriranje. Aktuelno.me zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima ne odražavaju stavove redakcije Aktuelno.me.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
Tehnologija