Fudbalski savez Srbije oglasio se saopštenjem povodom sporne titule prvaka države iz 1986. godine.
IZ FSS su saopštili da o statusu šampiona Jugoslavile iz 1986. godine će odlučivati Evropska fudbalska unija (UEFA).
Fudbalski klub Crvena zvezda podnio je u julu ove godine zahtjev za vraćanje šampionske titule iz 1986. godine.
"Titula iz 1986. nije tema organa FSS, o tome može da odluči samo UEFA
U posljednje vrijeme u sredstvima javnog informisanja pojavljuju se različite dezinfromacije u vezi sa aktivnostima u Fudbalskom savezu Srbije, od kojih su nedavno neke demantovane.
Nova u nizu je dezinfromacija je da se formira Komisija za pravna pitanja kako bi se odlučivalo o statusu titule šampiona Jugoslavije iz 1986.
Ovo pitanje nije za organe FSS i suština tog pitanja je takva da o njemu moze da odluči samo UEFA.
Molimo sredstva javnog informisanja da bez ustrucavanja i u bilo kojem trenutku kontaktiraju medija službu ili portparola Saveza koji će pruziti validne odgovore na teme koje su objektivne i realne u odnosu na funkcionisanje Fudbalskog saveza Srbije", stoji u saopštenju FSS.
Crvena zvezda je u julu navela "da je titula iz 1986. oteta 'crveno-bijelima' odlukom Suda udruženog rada i dodjeljena FK Partizan suprotno odlukama FSJ i UEFA".
U pitanju je titula iz "Šajberovog kola" koje je poništeno, a potom odigrano novo, a svi klubovi iz "spornih" utakmica su kažnjeni sa minus šest bodova.
Crvena zvezda je tada osvojila titulu, a Vardar u narednoj sezoni iskoristio prednost i došao do titule.
Crvena zvezda i Vardar igrali su KEŠ kao zvanični prvaci Jugoslavije, ali im je kasnije tadašnji Sud udruženog rada oduzeo titule i predao ih Partizanu.
Zahtjev za povratak titule iz 1986. godine najavio je Zvezdan Terzić nakon što je sa tri pobjede u vječitim derbijima u proljeće 2017. godine Partizan osvojio duplu krunu i izjednačio odnos titula na 27:27.
Crvena zvezda je, da su organi FSJ poštovali Statut tadašnjeg Saveza, već nakon šest kola morala biti izbačena kiz lige zbog slučaja Miralem Zjajo.
Crvena zvezda je iskoristila svoje političke i druge veze, te moć u FSJ, gdje je predsejdnik Takmičaraske komisije bio Dušan Maravić i Dinamu iz Zagreba otela Miralema Zjaja.
Naime, Zjajo je tražio ispisnicu za prelazak iz Iskre, koja je te sezone ispala iz lige, i dobio je da pojača zagrebački Dinamo, ali se on sa njom uputio u Beograd i prešao u Crvenu zvezdu.
Dinamo i Iskra su se žalili FSJ i njihova žalba je odbijena, i slučaj je došao do UEFA.
U međuvremenu je su se žalili Vojvodina, Osijek i klubovi protiv kojih je Zjajo igrao, pet utakmica u prvih šest kola.
UEFA je presudila u korist Iskre i Dinama, a FSJ je morao da suspenduje Zjaja na dvije godine zabrane igranja.
Umjesto da Crvena zvezda pet utakmica u kojima je Zjajo nastupio izgubi sa po 3:0, žalbe klubova su odbijene, a na klubove su izvršeni politički pritisci da se ne ide ponovo do UEFA.
Prema Statutu FSJ klub koji izgubitri utakmice službenim rezultatom (3:0), automatski se seli u niži rang takmičenja.
Zjajo više nikad nije igrao ozbiljan fudbal, Crvena zvezda mu je upropastila karijeru, a bodovi su joj ostali.
Draganu Džajiću, Dušanu Maraviću i Slavku Šajberu je to malo bilo, pa sju nakon završetka spornog 34. kola poništili rezultate i naredili da se kolo ponovi.
Svi mečevi 34. kola su bili namješteni, a FSS je odlučio da je namješteno samo šest utakmica i ponovo je prekršen Statut FSJ.
Po statutu nije bilo moguće poništiti postignute rezultate jer je najprije trebalo dokazati da su utakmce namještene, za šta nije imalo opipljivih dokaza, sem indicija.
Statut nije omogućavao ni ponavljanje cijelog kola, čak nijedne utakmice, a pogotovo je neprirodno poništavanje utakmicea za koje je IO FSJ ustvrdio da su bile regularne.
Statut FSJ nije omogućavao ni kažnjavanje klubova oduzimanjem bodova za naredno prvenstvo, jer se bodovi uvijek pravilnikom oduzimaju u sezoni u kojoj je prestup napravljen.
Sud Udruženog rada, koji je u SFRJ bio nadležan za ovakve vrste sportskih sporova, slično je bilo i za tužbu Dinama iz Zagreba za nastup Edmonda Tomića u sezoni 1978/79. za Rijeku u meču protiv Dinama koji je, ispostavilo se, odlučio šampiona.
Partizan se žalio Sudu Udruženog rada koji je presudio u korist crno-bijelih i naložio FSJ da preinači svoju odluku i vrati titulu klubu iz Humske, što je i urađeno.
Crvena zvezda se nakon odluke Suda Udruženog rada nikada nije žalila,a izlaskom na teren i priznavanjem kazne za oduzimanje bodova priznala da je igrala namještenu utakmicu u Sarajevu (0:4).
U ponovoljenoj utakmici Sarajevo i Crvena zvezda ponovo namjestili rezultat, a domaćin je sada pobijedio sa 2:1, taman koliko je dovoljno da Zvezda osvoji titulu, jer Partizan nije igrao protiv Željezničara...
Sada, 38 godina kasnije Crvena zvezda pokušava da iskoristi sve poluge vlasti i činjnicu da su svi forumi pod kontolom mafijaške organizacije sa stadiona podno tenka.
Međutim, kako su svjesni da su svi rokovi za žalbe odavno prošli, a Zvezda se nije žalila sudu Udruženog rada sada pokušava to da ostvari na silu, ali i privilegijama u FSS i UEFA, gdje je Aleksandar Čeferin provjereni prijatelj kriminalaca iz Srbije Zvezdana Terzića i Aleksandra Vučića.
Iz Crvene zvezde godinama tvrde da je UEFA njim priznala titulu prvaka, jer je FSJ nju prijavio da zastupa SFRJ u Kupu šampiona, što nije tačno.
UEFA je samo prihvatila prijave za evropska klupska takmičenja koje je njima dostavio FSJ.
Ako je UEFA priznala Crvenu zvezdu za šampiona, a Sud Udruženog rada poništio odluku evropske kuće fudbala, zašto se Crvena zvezda nije žalila ni sudovima u tadašnjoj Jugoslaviji, ni UEFA?
Ako je UEFA priznala 1986. godine Crvenoj zvezdi titulu, zašto ona 38 godina kasnije od UEFA traži da joj ponovo prizna nešto što je njeno?
Jasno je da Crvena zvezda da prije pada Aleksandra Vučića pokušava da iskoristi njegovo političko prisustvo i mafijaško prijateljstvo osovine Čeferin-Vučić-Terzić.